Pohybové aktivity

Pravidelná pohybová aktivita je pro pacienty s RS velmi důležitá pro získání dobré kondice, zvýšení svalové síly, zlepšení pohyblivosti, působí proti únavě a jako prevence osteoporózy. V minulosti byly osoby s RS od cvičení někdy odrazovány, protože se předpokládalo, že by to mohlo zhoršit jejich obtíže. Ty byly způsobené zvýšenou únavou pacientů a také faktem, že u některých pacientů může docházet ke zhoršení příznaků při zvýšení tělesné teploty (při horkém počasí, cvičení, pobytu v sauně). Nicméně i pro osoby s touto zvýšenou termosenzitivitou je cvičení vhodné a potřebné, jenom se musí upravit. Vhodnější je pro ně posilovací cvičení, cvičení s přestávkami nebo cvičení v bazénu. Obecně je pro všechny dobré cvičit ve větraných nebo klimatizovaných prostorách.

Nejvíce doporučovanou aktivitou pro osoby s RS je jakákoli forma aerobní aktivity. Mezi ně patří např. jízda na kole/rotopedu, chůze, běh, cvičení na fitness strojích (běžecký pás, eliptical, veslařský trenažér). Aerobní cvičení pomáhá zejména pro zvýšení kondice, snížení únavy a deprese.

Posilovací cvičení může probíhat také s využitím posilovacích strojů, činek, cvičebních gum nebo s vahou vlastního těla (dřepy a podobně). Posilovací formy cvičení pomáhají zvyšovat svalovou sílu a slouží jako prevence osteoporózy. Velmi snadno lze s využitím jednoduchých pomůcek vytvořit snadno proveditelnou formu posilovacího tréninku na doma.

Pomalejší formy cvičení jako různá zdravotní cvičení nebo pilates jsou zaměřené na zlepšení držení těla a odstranění přetížení pohybového aparátu, zlepšení bolesti zad. Cvičení taichi nebo čikung je dobré pro zlepšení svalové koordinace a trénuje rovnováhu. Velmi populární cvičení jógy pomáhá pacientům s RS protáhnout svaly, ale zejména uvědomit si vlastní tělo, jeho dech, napětí a dosáhnout uvolnění těla a mysli.

Doporučuje se vyzkoušet více pohybových aktivit a vybrat si tu, která člověka nejvíce těší, aby při ní docházelo nejen k pozitivnímu ovlivnění těla, ale i psychiky.

V některých RS centrech nabízí různé formy skupinových pohybových aktivitv rámci rehabilitace (zeptejte se ve svém RS centru, jaké jsou možnosti rehabilitačního cvičení). Další alternativou je zapojení se do skupinových cvičení vedených pacientskými organizacemi (regionální pobočky Roska, Mladí sklerotici). Pohybovým aktivitám se však můžete věnovat i sami se svou rodinou a přáteli (pokud si nejste jisti aktivitou nebo intenzitou, raději konzultujte s fyzioterapeutem). A nezapomeňte, že nikdy není pozdě začít se cvičením.

Začít s pravidelným cvičením mohou pomoci následující rady od fyzioterapeutky Lucie Suché.

Zpět

https://www.high-endrolex.com/50