Roztroušená skleróza je chronické autoimunitní onemocnění centrálního nervového systému, tj. mozku a míchy. Při roztroušené skleróze je poškozován ochranný myelin pokrývající nervová vlákna, což způsobuje poškození obalu nervových vláken i vláken samotných. Poškozená nervová vlákna přestávají správně přenášet signály v nervovém systému a objevují se příznaky RS. Je-li poškozen obal nervového vlákna nebo samotné vlákno, vysílá mozek nepřesné signály tělu, což se projeví například poruchami chůze či citlivosti, brněním, rozostřeným viděním atd., projeví se tedy tzv. ataka nemoci.
Neléčené onemocnění způsobuje v průběhu 10–20 let závažnou invaliditu u většiny pacientů. Díky včas nasazené moderní léčbě je možno průběh nemoci u velké části pacientů podstatně ovlivnit. Nemoc zasahuje do různých oblastí života pacienta a správná pomoc tedy vyžaduje spolupráci nejen lékařů, ale celé řady dalších odborníků.
Nemoc postihuje především mladé osoby, nejčastější začátek je mezi 20.–40. rokem života a častěji jsou postiženy ženy (2–3x častěji) než muži. Začátek v dětství a po padesátém roce života je méně typický, nicméně není ojedinělý. Výskyt onemocnění se odhaduje na 30–220/100 tisíc obyvatel, záleží na geografické oblasti, v ČR je výskyt cca 150–170/100 000 obyvatel, tzn. že v ČR trpí roztroušenou sklerózou asi 15–17 tisíc pacientů, výskyt se průběžně mění, spíše směrem vzhůru a to i díky lepší diagnostice. Celkově žije po celém světě zhruba 2,5 milionu nemocných.