Lázeňská péče

Také pacienti s diagnózou RS mají nárok na hrazenou lázeňskou léčebně rehabilitační péči v rozsahu daném zákonem.

Lázeňská léčebně rehabilitační péče je upravena zákonem č. 1/ 2015 Sb. a vyhláškou č. 2/2015. Je poskytována výhradně jako následná lůžková péče ve zdravotnických zařízeních, která se nacházejí v místě výskytu přírodního léčivého zdroje nebo na území s klimatickými podmínkami příznivými k léčení, a při poskytování péče jsou tyto přírodní léčivé zdroje nebo klimatické podmínky příznivé k léčení využívány.

První základní léčebný pobyt je poskytován po dobu 28 dní s možností prodloužení. Opakovaný léčebný pobyt je poskytován 1x v průběhu 24 měsíců na 28 dní. Komplexní lázeňský léčebně rehabilitační pobyt je hrazen z veřejného zdravotního pojištění, pacient má plně hrazeno ubytování, stravu a lázeňské procedury a v době pobytu je v pracovní neschopnosti, protože se jedná o léčbu ve zdravotním zařízení. Příspěvková lázeňská léčebně rehabilitační péče je částečně hrazena pacientem, zdravotní pojišťovna hradí pouze procedury, pobyt není pracovní neschopnost.

Lázeňská péče je pro pacienty s RS doporučena neurologem nebo rehabilitačním lékařem. Návrh na lázeňskou léčebně rehabilitační péči vystavuje praktický lékař, společně se zprávou neurologa je zaslána ke schválení reviznímu lékaři zdravotní pojišťovny. Pacient si může v návrhu požádat o konkrétní lázeňské místo, které se na onemocnění RS zaměřuje, ale jeho požadavku z hlediska kapacity zařízení není povinnost vyhovět. Schválený návrh lázeňské péče je zaslán přímo do lázní, které pak určí pacientovi den nástupu, lze se i dohodnout na konkrétní termín přímo s lázeňským zařízením.

Více o lázeňské péči v ČR zde.

Lázeňské procedury

Vodoléčba je velmi rozšířená lázeňská procedura ve formě různých koupelí v minerálních vodách, perličkách nebo vířivkách. Díky příznivému působení minerálních vod a různých teplot vody dochází k lepšímu prokrvení a uvolnění svalů a měkkých tkání. Jednotlivé lázně mají různé typy minerálních vod, a tak se mohou ve svém dalším léčebném působení mírně lišit.

Masáž je klienty velmi oblíbená lázeňská procedura v různých formách - klasická masáž, reflexní masáž nebo ve formě podvodní masáže, kdy dochází k promasírování svalů pomocí tlaku vody. Masáže napomáhají uvolnění svalů, ale pokud nejsou doplněny aktivním cvičením, je jejich efekt malý a krátkodobý.

Individuální cvičení s fyzioterapeutem by mělo být hlavní léčebnou strategií pro pacienty s RS. Fyzioterapeut na základě vyšetření a individuálních obtíží vybere a naučí pacienta vhodné cviky, které by si měl cvičit i po odjezdu z lázní pro udržení dlouhodobého efektu.

Skupinové cvičení může probíhat s využitím různých pomůcek, jako jsou velké nebo malé míče, pružné gumy apod. Mnohé lázně také nabízejí skupinové cvičení v bazénu, které je vhodné pro pacienty s poruchou rovnováhy, protože voda je pomáhá nadnášet a zároveň klade pohybu odpor a pomáhá tedy posilovat oslabené svaly.

Další procedury mohou zahrnovat doplňkové procedury jako je elektroléčba, magnetoterapie, ultrazvuk, laser, solux, zábaly, oxygenoterapie (inhalaci kyslíku), klimatoterapie (využití místního příznivého klimatu a okolního terénu pro individuální procházky pacienta).

Zdroj: Mgr. Klára Novotná, MS Rehab
 

Neurorehabilitace

Neurorehabilitace je ve standardní lázeňské péči ojedinělá, ale pro pacienty s RS velmi přínosná. Poskytuje komplexní rehabilitaci pacientům, kteří trpí nejen pohybovými problémy, ale i poruchami pozornosti, paměti, poznávacích schopností, řeči a mají psychické obtíže. Při neurorehabilitaci jde o propojení pohybové terapie, logopedické terapie s psychoterapeutickými metodami, které působí na kognitivní (poznávací), senzorické a paměťové funkce.

Nadstandardním zařízením, který nabízí velmi propracovaný lázeňský léčebně rehabilitační program s možností dokoupení neurorehabilitačního programu pro RS jsou Sanatoria Klimkovice.

Lázeňské zařízení a neurorehabilitační klinika Sanatoria Klimkovice je spolupracujícím partnerem Nadace Jakuba Voráčka.

 

Lázeňská zařízení pro pacienty s RS

 

Používáme technické a marketingové soubory cookie. Pokud budete pokračovat v prohlížení těchto webových stránek, přijímáte naše zásady cookie.
Zásady zpracování osobních údajů.