Hledáte radu odborníka z oblasti medicíny, fyzioterapie, psychoterapie, sociální nebo právní? Toto je prostor, kde můžete získat odpovědi na své otázky.
Podmínky RS poraden
Pro zaslání dotazu je nezbytná registrace. Dotaz bude zaslán ke konzultaci k odborníkovi prostřednictvím emailu a odpověď vám bude doručena na váš registrační email. Máte možnost zvolit, zdali bude váš dotaz zveřejněn pro další tazatele, aby se rada dostala k co nejvíce lidem, nebo bude odpovězeno jen vám.
Pro položení dotazu se musíte nejdříve přihlásit nebo zaregistrovat.
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jaké náležitosti musím splnit, abych měla nárok na dávku: Peněžitá pomoc v mateřství a následně na Rodičovský příspěvek. Jde mi především o to, jestli je vyžadováno, abych byla před podáním žádosti nějakou minimální dobu zaměstnaná. Aktuálně totiž sice v pracovním poměru jsem cca 14 měsíců, ale posledních cca 10 měsíců z této doby jsem z důvodu špatného zdravotního stavu v pracovní neschopnosti a pobírám nemocenskou. Předtím jsem byla dlouhou dobu (řadu let) nezaměstnaná v evidenci Úřadu práce. Můžete mi, prosím, poradit, jak by tomu bylo v mé situaci? Předem děkuji za rychlou odpověď. Potřebuji se totiž podle ní příslušným způsobem rozhodnout, především co se týče další léčby, která bohužel ovlivňuje možnost otěhotnění, resp. jeho plánování, na které už mi moc času nezbývá... S pozdravem a přáním hezkého dne Soňa
děkujeme za Váš dotaz. Co se peněžité pomoci v mateřství týče, jedná se o dávku nemocenského pojištění, kterou při splnění zákonem stanovených podmínek pobírá (obvykle) žena v souvislosti s těhotenstvím, mateřstvím a péčí o novorozené dítě. Vyjma účasti pojištěnce (muže či ženy) na nemocenském pojištění v době nástupu na peněžitou pomoc v mateřství je další podmínkou účast pojištěnce na nemocenském pojištění alespoň po dobu 270 kalendářních dní v posledních 2 letech přede dnem nástupu na peněžitou pomoc v mateřství. Do doby 270 dnů se započítává tedy i předchozí zaměstnání/účast na nemocenském pojištění OSVČ a také např. doba studia (na střední, vyšší odborné nebo vysoké škole nebo na konzervatoři) považovaná za soustavnou přípravu na budoucí povolání pro účely důchodového pojištění, jestliže bylo studium úspěšně ukončeno, a dále doba pobírání invalidního důchodu pro invaliditu III. stupně, pokud byl tento důchod odňat a po odnětí tohoto důchodu vznikla, popřípadě dále trvala pojištěná činnost. Do doby 270 dnů účasti na nemocenském pojištění se nezapočítává doba nároku na nemocenské (pobírání) po skončení zaměstnání či doba vedení v evidenci uchazečů o zaměstnání.
Podpůrčí doba peněžité pomoci v mateřství začíná nástupem na peněžitou pomoc v mateřství, a to dnem, který pojištěnka sama určí v období od počátku 8. týdne do počátku 6. týdne před očekávaným dnem porodu. Pokud pojištěnka tento den v tomto období neurčí, nastává nástup na peněžitou pomoc v mateřství počátkem 6. týdne před očekávaným dnem porodu. Případně pak také dnem porodu, pokud k němu došlo dříve než v uvedeném období, či dnem převzetí dítěte pojištěncem do péče v ostatních případech.
Peněžitá pomoc v mateřství se poskytuje pojištěnce (ženě), která porodila dítě, po dobu 28 týdnů. Ženě, která porodila zároveň 2 nebo více dětí, se poskytuje po dobu 37 týdnů, přičemž po uplynutí 28 týdnů podpůrčí doby peněžitá pomoc v mateřství náleží, jen jestliže pojištěnka dále pečuje alespoň o 2 z těchto dětí. Nárok má také pojištěnec, který o dítě pečuje a je otcem dítěte nebo manželem ženy, která dítě porodila, pokud matka dítěte nemůže nebo nesmí o dítě pečovat pro závažné dlouhodobé onemocnění, pro které byla uznána dočasně práce neschopnou, a nemá nárok na výplatu peněžité pomoci v mateřství. Poslední kategorii tvoří pojištěnci, kteří pečují o dítě a jsou otcem dítěte nebo manželem ženy, která dítě porodila, pokud s matkou dítěte uzavřeli písemnou dohodu, že budou pečovat o dítě. Podpůrčí doba v těchto případech (u pojištěnců) činí 22 týdnů.
Rodičovský příspěvek je dávkou státní sociální podpory, jejímž smyslem je umožnit rodiči celodenní péči o dítě. Obvykle navazuje na čerpání peněžité pomoci v mateřství. Pokud rodič na peněžitou pomoc v mateřství, případně na nemocenské v souvislosti s porodem nárok nemá, náleží rodičovský příspěvek již od narození dítěte. Nárok na rodičovský příspěvek má rodič, který po celý kalendářní měsíc osobně celodenně a řádně pečuje o dítě, které je nejmladší v rodině, a to až do doby, kdy byla na rodičovském příspěvku z důvodu péče o totéž nejmladší dítě v rodině vyplacena celková částka 300 000 Kč, nejdéle však do 4 let věku tohoto dítěte. V případě, že nejmladším dítětem v rodině jsou 2 či více dětí narozených současně (vícerčata), má tento rodič nárok až na vyčerpání celkové částky 450 000 Kč. Pro stanovení nároku a výše rodičovského příspěvku je rozhodující výše denního vyměřovacího základu pro stanovení peněžité pomoci v mateřství nebo nemocenského v souvislosti s porodem nebo převzetím dítěte podle § 18 až § 21 Zákona č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění. V případě, že lze u obou rodičů stanovit ke dni narození nejmladšího dítěte denní vyměřovací základ, vychází se z denního vyměřovacího základu rodiče, který je k žádosti o rodičovský příspěvek rodičem doložen. Jsou-li doloženy denní vyměřovací základy obou rodičů, vychází se z toho, který je vyšší.
Jelikož Vám z pracovního poměru vyplývá účast na nemocenském pojištění, pokud splníte podmínku účasti na nemocenském pojištění v době nástupu na peněžitou pomoc v mateřství (tzn. trvání zaměstnání) či pokud by po zániku pojištění došlo k nástupu na peněžitou pomoc v mateřství v tzv. ochranné lhůtě (ochranná lhůta činí u žen, jejichž pojištění skončilo v době těhotenství, 180 kalendářních dnů ode dne zániku pojištění; pokud však pojištění trvalo kratší dobu, činí ochranná lhůta jen tolik kalendářních dnů, kolik dnů trvalo pojištění), nárok na peněžitou pomoc v mateřství Vám vznikne. A to navzdory tomu, že většinu času Vašeho pracovního poměru jste uznána dočasně práce neschopnou a čerpáte nemocenské. Dle sdělení pracovnice České správy sociálního zabezpečení (call centrum ČSSZ - tel.: 800 050 248), kde jsme informace ještě ověřovali, se peněžitá pomoc v mateřství příjmově bude vztahovat k příjmu před pracovní neschopností.
S pozdravem a přáním všeho dobrého
Mgr. Lucie Valouchová a Mgr. Antonín Liška
sociální pracovníci eReS poradny
Dobrý den, ráda bych Vás požádala o radu, týkající se žádosti o částečný invalidní důchod. Moje RS poradkyně mě odkázala na Vaši webovou stránku - nadaci. Je mi 26let, jsem vdaná, matka 16měsíčního chlapečka, t. č. na mateřské dovolené. RS mi byla zjištěna v roce 2015, kdy jsem měla první ataku. Dostala jsem biologickou léčbu Copaxone. V roce 2016 jsem měla druhou ataku - těžkou poruchu zraku, léčenu kortikoidy. Bylo mi doporučeno změnit léky na přípravek Tecfidera. V této době jsem otěhotněla a léčbu přerušila, po šestinedělí jsem léčbu opět obnovila s léky Copaxone. Trvalým následkem ataky mám bohužel špatné levé oko, k tomu klasické příznaky RS - únava, brnění, deprese a časté nemoci v náročných dnech při výchově dítěte. Chtěla bych se zeptat, zda v mém případě mohu zažádat o částečný invalidní důchod, i když jsem na mateřské dovolené. Předem velice děkuji za odpověď. S. N.
co se týče žádosti o přiznání invalidity (legislativní změny platné od roku 2010 zahrnují především zrušení dělení invalidity na plnou a částečnou a zavedení jediné invalidity - jednoho druhu invalidního důchodu - ve třech stupních v závislosti na procentním poklesu pracovní schopnosti pojištěnce), tato je vázána na dlouhodobě nepříznivý zdravotní stav. Za dlouhodobě nepříznivý zdravotní stav se pro účely Zákona č. 155/1995 Sb., o důchodovém pojištění považuje zdravotní stav, který podle poznatků lékařské vědy má trvat déle než jeden rok a podstatně omezuje tělesné, smyslové nebo duševní schopnosti významné pro pracovní schopnost. Občan, jehož pracovní schopnost je snížena, může požádat o některý ze stupňů invalidity. Žádosti o invalidní důchod (přiznání stupně invalidity) přijímají jednotlivé Okresní správy sociálního zabezpečení/Městské správy sociálního zabezpečení Brno/Pražské správy sociálního zabezpečení (OSSZ/MSSZ/PSSZ) příslušné dle místa trvalého pobytu žadatele. Zdravotní stav (invaliditu) posuzují posudkoví lékaři příslušné OSSZ/MSSZ/PSSZ. Na základě tohoto posouzení může být přiznán invalidní důchod I., II. nebo III. stupně.
Jestliže pracovní schopnost pojištěnce poklesla
a. nejméně o 35 %, avšak nejvíce o 49 %, jedná se o invaliditu I. stupně,
b. nejméně o 50 %, avšak nejvíce o 69 %, jedná se o invaliditu II. stupně,
c. nejméně o 70 %, jedná se o invaliditu III. stupně.
U každého žadatele o přiznání invalidity posudkový lékař stanovuje tzv. procentní pokles pracovní schopnosti. Tímto se rozumí schopnost pojištěnce vykonávat výdělečnou činnost odpovídající jeho tělesným, smyslovým a duševním schopnostem. O míře poklesu pracovní schopnosti rozhoduje posudkový lékař příslušné Okresní správy sociálního zabezpečení na základě nálezu ošetřujícího (praktického) lékaře, výsledků odborných vyšetření (např. neurolog), popř. na základě výsledků vlastního vyšetření. Při určování poklesu pracovní schopnosti bere posudkový lékař v úvahu i to, zda jde o zdravotní postižení trvale ovlivňující pracovní schopnost; zda se jedná o stabilizovaný zdravotní stav; zda a jak je pojištěnec na své zdravotní postižení adaptován; schopnost rekvalifikace pojištěnce na jiný druh výdělečné činnosti, než dosud vykonával aj. Pro stanovení procentní míry poklesu pracovní schopnosti je nutné určit zdravotní postižení, které je rozhodující příčinou dlouhodobě nepříznivého zdravotního stavu pojištěnce a jeho vliv na pokles pracovní schopnosti. Je-li příčinou dlouhodobě nepříznivého zdravotního stavu více zdravotních postižení, jednotlivé hodnoty procentní míry poklesu pracovní schopnosti stanovené pro jednotlivá zdravotní postižení se nesčítají. Ostatní souběžná postižená mohou ovlivnit přiznání invalidity (zvýšit horní hranici vyčísleného poklesu pracovní schopnosti) maximálně o 10 procentních bodů (10%).
Při zjišťování nároku na invalidní důchod (posuzování míry poklesu pracovní schopnosti) u osoby s roztroušenou sklerózou bere posudkový lékař v úvahu stav funkčních systémů - pyramidového, mozečkového, senzitivního, zrakového, kmenového, funkci sfinkterů, schopnost chůze, stání, dopad zjištěných skutečností na celkovou výkonnost. K hodnocení pokročilosti roztroušené sklerózy se používá Kurtzkeho škála EDSS . Samotný nález CT, MRI bez klinického korelátu a funkčního postižení nemá dopad na pracovní schopnost. Procentní míry poklesu pracovní schopnosti u jednotlivých druhů + zdravotních postižení (Postižení nervové soustavy viz kapitola VI - Demyelinizační postižení, roztroušená skleróza mozkomíšní, jiná degenerativní postižení CNS) jsou uvedeny v příloze k Vyhlášce č. 359/2009 Sb., kterou se stanoví procentní míry poklesu pracovní schopnosti a náležitosti posudku o invaliditě a upravuje posuzování pracovní schopnosti pro účely invalidity.
Vyjma výše uvedené zákonné podmínky pro vznik nároku na invalidní důchod (existence zdravotního stavu odpovídajícího invaliditě I., II. či III. stupně) je nutné zmínit i podmínku potřebné doby účasti na důchodovém pojištění. Pro všechny tři stupně důchodu je nutné mít splněnou potřebnou dobu pojištění, která je definována odlišně pro jednotlivé věkové skupiny pojištěnců a zjišťuje se z období před vznikem invalidity. Účast na důchodovém pojištění lze získat výdělečnou činností/zaměstnáním (pracovní poměr či OSVČ), dobrovolnou účastí na důchodovém pojištění či náhradní dobou pojištění (evidence na Úřadu práce jako uchazeč o zaměstnání, péče o dítě ve věku do 4 let, péče o osobu mladší 10 let závislou na pomoci jiné fyzické osoby v I. až IV. stupni aj.).
Potřebná doba pojištění pro nárok na invalidní důchod činí:
u pojištěnce ve věku do 20 let méně než jeden rok
od 20 let do 22 let jeden rok
od 22 let do 24 let dva roky
od 24 let do 26 let tři roky
od 26 let do 28 let čtyři roky
nad 28 let pět let
z posledních 10ti let před vznikem invalidity
Bez splnění podmínky potřebné doby pojištění, ačkoliv může být osoba zdravotně uznána za invalidní, nemá žadatel nárok na výplatu invalidního důchodu (nedostane žádné finanční prostředky). Z Vámi zmíněných informací nejsme bohužel schopni určit případný nárok na některý ze stupňů invalidity, v tomto kontextu Vám proto před případným podáním žádosti (lze podat na mateřské/rodičovské dovolené, souběžně s výdělečnou činností aj.) doporučujeme konzultaci s neurologem ohledně zhodnocení posudkových kritérií pro diagnózu roztroušené sklerózy."
S pozdravem
Mgr. Lucie Valouchová a Mgr. Antonín Liška
sociální pracovníci eReS poradny
Dobrý den, byla mi zjištěna RS v únoru 2018. Na nemocenské jsem od ledna. Vzhledem k mému nepříznivému stavu mi byl přiznán důchod 1.stupně od června. Ze zákona se musí ukončit nemocenská ke dni 18.července.Injekce Copaxone si píchám od května. Moc z toho radost nemám, že mi končí nemocenská, protože se mi už dva měsíce nikdo z práce neozval a změnilo se i vedení od té doby, co vědí, že mám RS a nemohu pracovat 12, 16nácti hodinové směny, přesčasy. Max. 8 hodin. Vzhledem k tomu, že se budu vdávat na začátku srpna, mám obavy, že mi nedají dovolenou. O této události vědí už půlroku dopředu, ještě předtím než jsem onemocněla. Děkuji, potřebuji poradit jak se zachovat v zaměstnání atd, Anonym,
dle nařízení vlády č. 590/2006 sb. máte nárok na placené volno a to v případě vlastní svatby následně: pracovní volno se poskytne na 2 dny na vlastní svatbu, z toho 1 den k účasti na svatebním obřadu a 1 den na přípravu.
Dále pracovní volno s náhradou mzdy nebo platu se poskytne rodiči na 1 den k účasti na svatbě dítěte a ve stejném rozsahu se poskytne pracovní volno ale bez náhrady mzdy nebo platu dítěti při svatbě rodiče.
Hezký den.
Dobrý den, mám PNP 1st. na RS, pečuje o mě osoba, která pečuje ještě o jednoho člena rodiny a dochází mezi námi. Může tato osoba, která má PNP již u mě požádat o PNP na druhou osobu, která má jinou trvalou adresu? Tato osoba je již nyní zcela nechodící a plně nesamostatná. Tudíž je potřeba pomoci další osoby, ale bohužel nemáme finance a PNP příspěvek by pomohl zčásti financovat asistenta. Děkuji za odpověď
děkujeme za Váš dotaz. Co se příspěvku na péči týče, tato sociální dávka se poskytuje osobám starším jednoho roku věku, které z důvodu dlouhodobě nepříznivého zdravotního stavu (tzn. stavu, který podle poznatků lékařské vědy trvá nebo má trvat déle než jeden rok a který omezuje funkční schopnosti nutné pro zvládání základních životních potřeb) potřebují v zákonem stanoveném rozsahu pomoc jiné fyzické osoby při péči o vlastní osobu a při zajištění soběstačnosti - při zvládání základních životních potřeb. Mezi 10 posuzovaných základních životních potřeb patří mobilita, orientace, komunikace, stravování, oblékání a obouvání, tělesná hygiena, výkon fyziologické potřeby, péče o zdraví, osobní aktivity a péče o domácnost (nehodnotí se u osob do 18 let věku). Příjemcem příspěvku na péči je vždy osoba, která není schopna se o sebe postarat, nikoliv poskytovatel péče. Příspěvek je určen na zajištění potřebné pomoci (finanční úhradu) prostřednictvím registrovaného poskytovatele sociálních služeb (např. pečovatelská služba), osoby blízké (např. rodina) či jiných fyzických osob, asistenta sociální péče apod. Stejně tak jako je možné využívat a kombinovat pomoc od více poskytovatelů najednou, může jedna osoba poskytovat péči více závislým osobám. Podstatné je, aby pečující osoba péči o více osob zvládla a případně aby poskytovatel péče (pečující osoba) nebyl sám v dané základní životní potřebě, kterou druhé osobě poskytuje, omezen (pokud by poskytovatel péče sám byl příjemcem příspěvku na péči).
Dobrý den jmenuji se Adéla a bydlím v J.Hradci. Mám diagnostikovanou RS asi 3.roky. Mé potíže jsou velice velká chronická únava se zamlžováním obou očí. Musela jsem přestat pracovat a nic nepobírám. Byla jsem u komise, ale zamítnuto, protože nespadám do tabulek.V ČB kam spadám mi řekly že si mám poradit sama, ale jediné co jde je si lehnout. Třeba uklidím 2 hodiny a 3 hod. ležím. Jinak to nejde. Nikdo mi nepomohl s alespoň nějakou částkou finanční. Poradíte mi prosím co dál. Psala jsem do Prahy, ale mam to řešit tam kam spadám. Obvodní lékař také nic. U komise mi paní doporučila dostat se do Prahy, aby mi někdo napsal potvrzení o té únavě ale ...je to dosti depresivní, když opravdu musíte ležet a nemůžete nic a navíc žádné peníze. Manžel si na mně vzal půjčku, ale ta už je dávno pryč. Děkuji a krásné dny přeje Adéla z Hradce
Hodně sil
S pozdravem
Mgr. Lucie Valouchová a Mgr. Antonín Liška
sociální pracovníci eReS poradny
Dobrý den, roku 2015 mi byl odebrán průkaz ZTP, který jsem měla trvale. Od té doby se odvolávám a v lednu 2017 podána nová žádost. Byla jsem u obvodního lékaře, dodala všechny tiskopisy a stále bez odezvy. Na mejly bohužel nikdo nereaguje a telefonicky domluva není možná, prý musím jen čekat. Můj stav je takový, že potřebuji pomoc druhé osoby a aktivní chůze je prakticky nulová. Francouzské hole mohu používat max. do 100m, více neudržím v rukou. Abych co nejvíce oddálila nutnost vozíku, používám chodítko a všude mě doprovází někdo z rodiny. Díky aktivní činnosti mé rodiny chodíme 2x v týdnu na RHB a vojtovu metodu a 1x týdně cvičit do bazénu a všude mě vozí po lékařích. Snažím se co nejvíce o aktivní život, ale překážky jsou veliké. Průkazka ZTP by mě velmi pomohla k přiblížení se svému cíli, tím, že se mohu přiblížit k danému cíli co nejblíže a zvládnout trasu "pouze" s chodítkem - bez invalidního vozíku. Abych dosáhla možnosti pk ZTP, musím být upoutána na invalidní vozík - bylo řečeno . Jak prosím toto funguje? Jaké mám práva a jak dlouho může trvat vyřízení? Nevím kam se obrátit o radu a pomoc. Děkuji,
Získání průkazu ZTP není podmíněno upoutáním na vozík. Zde kopíruji informace z portálu Ministerstva práce a sociálních věcí o tom, kdo má nárok na průkazy pro osoby se zdravotním postižením:
Nárok na průkaz osoby se zdravotním postižením označený symbolem „TP" (průkaz TP) má osoba se středně těžkým funkčním postižením pohyblivosti nebo orientace, včetně osob s poruchou autistického spektra. Středně těžkým funkčním postižením pohyblivosti se rozumí stav, kdy osoba je při dlouhodobě nepříznivém zdravotním stavu schopna samostatné pohyblivosti v domácím prostředí, v exteriéru je schopna chůze se sníženým dosahem a má problémy při chůzi okolo překážek a na nerovném terénu. Středně těžkým funkčním postižením orientace se rozumí stav, kdy osoba je při dlouhodobě nepříznivém zdravotním stavu schopna spolehlivé orientace v domácím prostředí a zhoršenou schopnost orientace má jen v exteriéru.
Nárok na průkaz osoby se zdravotním postižením označený symbolem „ZTP" (průkaz ZTP) má osoba s těžkým funkčním postižením pohyblivosti nebo orientace, včetně osob s poruchou autistického spektra. Těžkým funkčním postižením pohyblivosti se rozumí stav, kdy osoba je při dlouhodobě nepříznivém zdravotním stavu schopna samostatné pohyblivosti v domácím prostředí a v exteriéru je schopna chůze se značnými obtížemi a jen na krátké vzdálenosti. Těžkým funkčním postižením orientace se rozumí stav, kdy osoba je při dlouhodobě nepříznivém zdravotním stavu schopna spolehlivé orientace v domácím prostředí a v exteriéru má značné obtíže.
Nárok na průkaz osoby se zdravotním postižením označený symbolem „ZTP/P" (průkaz ZTP/P) má osoba se zvlášť těžkým funkčním postižením nebo úplným postižením pohyblivosti nebo orientace s potřebou průvodce, včetně osob s poruchou autistického spektra. Zvlášť těžkým funkčním postižením pohyblivosti a úplným postižením pohyblivosti se rozumí stav, kdy osoba je při dlouhodobě nepříznivém zdravotním stavu schopna chůze v domácím prostředí se značnými obtížemi, popřípadě není schopna chůze, v exteriéru není schopna samostatné chůze a pohyb je možný zpravidla jen na invalidním vozíku. Zvlášť těžkým funkčním postižením orientace a úplným postižením orientace se rozumí stav, kdy osoba při dlouhodobě nepříznivém zdravotním stavu není schopna samostatné orientace v exteriéru.
Vyhláška č. 388/2011 Sb. stanoví, které zdravotní stavy lze považovat za podstatné omezení schopnosti pohyblivosti a orientace. Ve vyhlášce byste tedy našla podrobnější informace. Nicméně nyní záleží zejména na posouzení Lékařské posudkové služby.
Píšete, že jste žádost podávala znovu již v lednu 2017. Pokud Vám doposud nepřišlo rozhodnutí, doporučuji se, pokud možno osobně, dostavit na místně příslušný úřad práce a doptat se, jak řízení pokračuje. Neboť lhůta pro vydání rozhodnutí je ze zákona 60 dnů s tím, že řízení lze přerušit kvůli vypracování posudku Lékařskou posudkovou službou na dobu 45 dnů (tato lhůta lze ze závažných důvodů prodloužit o 30 dnů). Tedy celkem může řízení trvat 105 (max. 135 v případně prodloužení) dnů.
V dotazu píšete, že jste se před podáním nové žádosti proti odebrání ZTP odvolávala. Napadá mě tedy pouze to, zda byla věc před podáním Vaší nové žádosti dokončena. Tedy zda bylo ve věci odvolání rozhodnuto. Neboť to by mohlo řízení ve věci nové žádosti prodloužit.
Průběh řízení ve věci získání průkazu pro osoby se zdravotním postižením možná znáte již z předchozího odbobí, kdy jste o průkaz žádala. Nicméně jen stručně jej uvedu. Podáváte žádost na místně příslušný úřad práce, dle místa Vašeho trvalého bydliště. Po zaevidování Vaší žádosti by měl úřad práce (dále jen ÚP) vydat Usnesení o přerušení řízení kvůli vypracování lékařského posudku. Usnesení by Vám mělo být doručeno poštou. Současně ÚP zasílá Žádost o posouzení zdravotního stavu žadatele okresní správě sociálního zabezpečení (OSSZ). Pod správu OSSZ spadá lékařská posudková služba. Ta si vyžádá záznamy od Vašeho lékaře a poté vypracuje posudek, který zašle ÚP. Následně byste měla obdržet Oznámení o pokračování řízení. Součástí oznámení je informace, že je možné se na konkrétním ÚP seznámit s daným lékařským posudkem a případně se k němu vyjádřit. Následně by měl ÚP vydat rozhodnutí. K rozhodnutí je možné se do 15 dnů odvolat. Lhůta pro odvolání běží od následujícího dne od převzetí rozhodnutí.
V případě dalších dotazů se na nás neváhejte znovu obrátit.
Hodně štěstí a sil!
S pozdravem za eReS tým ČR
Bc. Zuzana Ilečková
Dobrý den, Jsem plný invalidní důchodce, můj invalidní důchod v současnosti činí 5834 Kč/měsíc. Mám jen průkaz TP a hodilo by se mi získat průkazku ZTP. Poradíte mi jak na to? Děkuji
děkujeme za Vaši důvěru, s níž se na nás obracíte. Chcete-li získat změnu v nároku na průkaz osoby se zdravotním postižením, je třeba vyplnit formulář. Naleznete jej na tomto odkazu: https://formulare.mpsv.cz/oksluzby/cs/form/edit.jsp?FN=OZPZnPO150101574&CMD=EditForm&SSID=hbn1td1YT7HfOKyltU2.dPHGm0DB_dUo. Můžete jej buď přímo vyplnit a pak vytisknout, či si jej vytisknout a vyplnit ručně, nebo vyzvednout na úřadu práce, kam spadáte dle Vašeho trvalého bydliště. K žádosti je třeba doložit platný občanský průkaz. Žádost lze poslat i poštou, ideálně doporučeně. Pak doporučuji občanský průkaz doložit v ověřené fotokopii. Ověřenou kopii můžete získat např. na jedné z poboček České pošty, kde poskytují službu Czech point. Žádost je třeba doručit na úřad práce dle místa Vašeho trvalého bydliště.
Pracovníci úřadu pak nechají znovu posoudit Váš zdravotní stav posudkovým lékařem a je proto třeba, aby Váš obvodní lékař měl aktuální zdravotní dokumentaci, nejlépe ne starší než 3 měsíce. Může se jednat o kopie lékařských nálezů každého odborníka, u něhož se aktuálně s něčím léčíte (ortopedické zprávy, neurolog, rehabilitační lékař, oční aj.).
V případě dalších dotazů se na nás můžete znovu obrátit.
S pozdravem za eReS tým ČR
Bc. Zuzana Ilečková
Jsem zdravotně postižená. Poradíte, kde mohu získat parkovací průkaz?
Dobrý den, kam se mám prosím obrátit, když potřebuji vyřídit průkaz ZTP?
Vyplníte formulář s názvem „Žádost o přiznání průkazu osoby se zdravotním postižením“ (OZP) a současně žádost o příspěvek na mobilitu. Jestliže žádost podáte na jiném úřadu práce v ČR, referent ji od Vás musí přijmout, ale odešle ji na pracoviště dle Vašeho trvalého bydliště.
Dobrý den, jsem držitelkou průkazu ZTP. Mám právo požadovat přednostní vyšetření u lékaře?
Za osobní záležitost však, dle patřičného zákona, není považován nákup v obchodě, nákup služeb, nebo LÉKAŘSKÉ OŠETŘENÍ. Pořadí pacientů určuje vždy lékař.
Rovněž na pracovišti České pošty právo přednostního projednávání osobních záležitostí neplatí
Dobrý den, měla bych na Vás prosbu. Je mi 40 let. V březnu 2016 mi diagnostikovali RS. Jsem rozvedená a žiji se svým 8-letým synem. Bohužel před měsícem jsem si žádala o invalidní důchod, který mi zamítli s odpovědí, že to bude dobrý. Na papíru, který mi dali je napsáno, že nelze podat odvolání. Chtěla bych se zeptat, jestli je možné se nějak bránit. Doufala jsem, že mi dají částečný důchod. V práci to poslední měsíce těžko zvládám, jsem velmi unavená a je to pro mě dost vyčerpávající. Protože jsem samoživitelka, musím pracovat i 14 hodin denně, abych vše finančně zvládla. Momentálně jsem musela jít na neschopenku, protože se mi přitížilo. Dost mě zamítnutí důchodu nemile překvapilo. Děkuji za pomoc
děkujeme za důvěru, s níž se na nás obracíte. K Vašemu dotazu mě napadá více podnětů. Vzhledem k omezeným informacím a možnostem internetového poradenství tedy popíšu všechno, co mě napadá.
Píšete, že na papíru, který jste obdržela píší, že to bude dobré a nelze se proti němu odvolat. Usuzuji, že tedy půjde spíše o posudek o invaliditě a ne o konečné rozhodnutí orgánu sociálního zabezpečení (dále jen ČSSZ), protože proti němu lze podat námitku. Posudek o invaliditě vypracovává posudkový lékař a až poté rozhoduje ČSSZ o udělení či neudělení invalidity a v jakém stupni. Tudíž, pokud se jedná o posudek o invaliditě, pak se skutečně nelze odvolat ani podat námitku. Pokud se jedná již o rozhodnutí ČSSZ pak je možné podat námitku a to ve lhůtě do 30 dnů ode dne doručení rozhodnutí ČSSZ. To lze uplatnit u kteréhokoliv OSSZ dle místa Vašeho bydliště na oddělení námitkového řízení či přímo na ČSSZ na oddělení námitkového rozhodování. Pokud by bylo námitkové řízení neúspěšné je následně možnost podat správní žalobu ke krajskému soudu dle místa Vašeho trvalého bydliště a to ve lhůtě do 2 měsíců ode dne doručení rozhodnutí z námitkového řízení.
Píšete, že pracujete 14 hodin denně. Posouzení invalidních důchodu se zpřísnilo a tak mě napadlo, že pokud jste do žádosti něco podobného napsala, může to být jeden z důvodů, že Vám nebyl ID přidělen. I z toho důvodu bych doporučila v pokusu o přidělení ID osobní spolupráci buď přímo na OSSZ nebo v jedné z občanských poraden (kontakty na www.obcanskeporadny.cz). Oboje v rámci bezplatného poradenství.
Jste-li maminka samoživitelka, musí pro Vás být situace skutečně o to náročnější. I z toho důvodu mě napadá zvážit i jiné možnosti zvýšení příjmu. Může jít o dávky státní sociální podpory, kdy konkrétní informace můžete získat buď v jedné z občanských poraden nebo přímo na úřadě práce na oddělení sociální dávek. Dále doporučuji zvážit zvýšení výživného na syna, samozřejmě záleží na tom, jakou sumu nyní pobíráte. S možností zvýšení výživného a případně i pomoc se sepsáním návrhů Vám mohou opět v jedné z občanských poraden nebo sociální pracovnice na oddělení sociálně právní ochrany dětí na městském či obecním úřadě dle místa Vašeho trvalého bydliště.
V případě dalších dotazů se na nás můžete znovu obrátit.
Hodně štěstí a sil!
S pozdravem za RS poradnu
Bc. Zuzana Ilečková
Dobry den. Mam takovy dotaz. Mam inv.duchod 2.stupne. Zajimalo by me, jake povinnosti mam, kdyz bych chtela zustat doma, s tim, ze me bude zivit manzel? Jde mi o socialni a zdrav.pojisteni, abych nejak prispivala na duchod a nemela pozdeji nejake problemy a dluhy. Mohla bych dostat nejakou logickou odpoved? Moc dekuji a preji hezky den. Lenka
Pěkný den přeji, moc bych vás touto cestou chtěla požádat o radu?Mám velmi blízkého přítele, který má RS diagnostikovanou 2 roky. Když jsem ho poznala nikdy by mě nenapadlo,že je to nemocný člověk. Byl usměvavý,plný optimismu a odhodlání.Pusobil velice silně.Projevoval veškeré emoce a bylo vidět, že mu na mě záleží. Najednou, jak kdyby mi ho vyměnili, jak kdyby se proměnil v úplně jiného člověka ? Jsem bývalá zdravotní sestra a o RS už mám něco načteno. Přisuzuji to tedy tomu, že má teď stav ataky? Bude muset podstoupit hospitalizaci... Je v těžkých depresích, nekomunikuje, úplně se uzavřel do sebe, obviňuje se že za vše může on a omlouvá se. Prosím ? Myslíte, že je šance, že to bude znova On? Nebo je tento stav tak nezvratný, že se může propadnout na dno a už takto setrvat? Jsem bezradná, moc ráda bych mu pomohla, protože ho nechci ztratit, ale je mi jasné, že v tomto stavu potřebuje čas primárně sám na sebe.. Budu nesmírně vděčná za jakoukoliv odpověď. Moc Děkuji předem ?
Dobrý den, léčím se s RS cca 10let. Mám invalidní důchod 2.stupne, snížený pokles pracovní schopnosti mám 60%, ale bez prihlédnutí na nynější horší stav pohyblivosti (ale ne na vozík) + inkontinence, kterou nemám napsanou v lékařské zprávě + anxiozne depresivni syndrom. Tím se chci zeptat, jestli mohu žádat o zvýšení invalidního důchodu kvůli zhoršení? A může se stát, že mi díky uznání invalidního stupně 3, mohou sebrat třeba léky? Děkuji za odpověď.
Dobrý den, nacházím se v poměrně složité situaci. Před rokem v srpnu mě byla diagnostikována RS. Rok jsem byl na nemocenské a nyní jsem již na neplacené nemocenské. Mám zažádáno o invalidní důchod. Kde čekám na posudek. Jsem nemajetný a s dluhy. Aktuálně jsem bez domova. Na poslední kontrole mě paní doktorka v RS centrum Vinohrady oznámila zhoršení citlivosti v levé polovině těla což jsem mentálně nezvládl a nastoupil jsem do Bohnic. Během pobytu v Bohnicích skončila nájemní smlouva a odmítli prodloužení. K tomu všemu se přidala cukrovka 2 typu. Potřebuji požádat o pomoc s bydlením, zaměstnáním a zdrav pomůckami. Cukrovku jsem měl zachit zde v Bohnicích. Nevím jak je to s pomůckami. Dostávám tady dva inzuliny z per které mě asi dají na konci. Ale nevím jak je to s glukometrem. Koupit jej nemůžu. Dále jak jsem psal nemám bydlení. A nevím jak ho zajistit. Dostanu ještě nějakých 12k z poslední nemocenské za pár týdnů až to ssz zpracuje. Ale to bude vše. I kdyby jsem si něco po hospitalizaci našel tak to bude jen na měsíc a na víc nebudu mít peníze. Dále se potřebuji zeptat na práci. Pracoval jsem jako noční recepční v hotelu. 12 hodinové směny. Nemyslím že se tam budu moci vrátit. Trpím bolesti v zádech a návaly únavy. Špatne je že paní doktorka ignorovala tyto problémy a ani mě je nenapsala do zprávy. Řeka že záda mě bolí protože jsem tlustej a na návaly únavy nic neřekla. Nevím jak to řešit záda mě bolí v hrudní části kde jsem měl první nález. Je to neustálý problem bolí 24/7 kdy většinu dne to zvládám bez mediace ale čím více jsem aktivní tím více to bolí. Také paní doktorka napsala EDSS 3 s čím nesouhlasím jelikož když jsem odpočatý tak to by sedělo ale například po půl hodině aktivity mě levá noha začne tuhnout a je to o dost horší. Vím že jsem toho napsal hodně budu vděčný za jakoukoliv radu. Koukal jsem i na možnosti požádat si o byt ale moc tomu nerozumím. Plus trvale bydliště man na úřadě v Chebu. Hlavní problém pro mě je období než posoudí tu invaliditu. Děkuji Martin Čaněk.