Jak hovořit s lékařem

Nemocniční prostředí, lékařská ordinace, zdravotnické pomůcky, lékař a vědomí, že jsem nemocná/ý, může pacientovi přinášet veliký stres. Mohou se objevit stresové reakce organismu – zvýšení krevního tlaku, zrychlený puls, pocení, pomalejší reakce.

Připravte se dopředu na návštěvu svého lékaře, napište si otázky, na které se chcete zeptat, důvěřujte svému lékaři a nebojte se ptát přímo. Hledání odpovědí později na internetu v pacientských diskuzí pro vás může být zavádějící a zbytečně vás bude dále stresovat. RS je velmi individuální diagnóza a každý pacient má svůj průběh nemoci.

Jestliže máte velké obavy z návštěvy, požádejte někoho ze své rodiny, přátel, kdo o vaší nemoci ví, aby vás k lékaři doprovodil a vaše otázky vám připomenul.

Váš lékař je tu ve chvíli vaší návštěvy jen pro vás!

Časná léčba pomocí DMD může snížit aktivitu nemoci.

Zeptejte se svého ošetřujícího neurologa, jaké jsou možnosti léčby a zda je vhodné zahájit léčbu pomocí DMD (dlouhodobá léčba, která má snížit výskyt atak a celkově zpomalit průběh onemocnění je označována terapie DMD, z angličtiny „disease modifying drugs“, léčba by měla být zahájena co nejdříve při stanovení diagnózy RS).

Léčba

 

Aktivní přístup

Aktivní přístup k léčbě ze strany pacienta zvyšuje šance, že nemoc bude postupovat pomaleji a umožní žít kvalitní život po mnoho let.

Chcete-li získávat další informace v klidu svého domova, navštěvujte doporučené weby a hledejte ve vhodné literatuře.

Pomocníkem vám může být naše příručka pro pacienty s roztroušenou sklerózou Zdraví mozku, která je v elektronické podobě ke stažení v sekci vzdělání a literatura nebo si ji můžete vyzvednout ve vašem RS centru.

Vzdělávání a literatura

 

Rada pro vás

V RS centrech obvykle čeká mnoho pacientů a čekání nemusí být vůbec krátké. Zpříjemněte si čekání odpočinkem, příjemným čtením, malou svačinkou a pitím.

Zpět

 

https://www.high-endrolex.com/50