Centra vysoce specializované péče

Na tiskové konferenci konané 15. května 2019 u příležitosti Světového dne roztroušené sklerózy byli novináři informováni, že Ministerstvo zdravotnictví ČR rozhoduje o přidělení statutu centra vysoce specializované péče (CVSP) 15ti stávajícím zařízením pro léčbu RS. Podle slov profesorky Evy Kubala Havrdové se zlepší podmínky pro práci odborníků, z čehož budou mít prospěch především pacienti.

Jaký je rozdíl oproti stávajícím centrům?

Hlavní změnou je komplexnost poskytovaných služeb. CVSP pro RS musejí poskytovat diagnostickou, diferenciálně diagnostickou i terapeutickou péči, a to ve spolupráci s odborníky jiných specializací (oční, radiologie, biochemie, imunologie apod.). Centrum musí mít k dispozici odborníky pro péči o pacienty s RS: neurology specializované v RS, specializované sestry, fyzioterapeuty, psychology a musí poskytovat kontakt na psychoterapeuty, sociální pracovníky, pacientské organizace.

„Nyní je vyžadováno personální a prostorové zabezpečení pro práci. Centra pracovala bez jakékoli podpory, ve stavu přetížení, při nedostatku času a prostoru, bez dostatku personálu, ve stresu, že se nepodaří pro pacienta zajistit správnou léčbu a že nebude dost času a prostoru pro farmakovigilanci. Nebyl dostatek času na edukaci pacientů a na odpovědi na otázky pacientů,“ uvedla profesorka Kubala Havrdová.

Ministerstvo zdravotnictví dalo Výzvou najevo, že rozpoznává nutnost komplexnosti diagnostického procesu, potřebu léčby farmakologické i nefarmakologické a zároveň náročnost této péče. Nároky na zajištění bezpečnosti léčby stoupají a budou stále složitější s přibývajícím množstvím léků s různými bezpečnostními profily. Podmínky k životu center jsou cestou k lepší péči o pacienty.

Pacienti pocítí změnu například v kratších čekacích dobách, rovněž budou mít garantovanou péči fyzioterapeuta a psychologa. Psychoterapeutickou pomoc v centrech dosud hradily neziskové organizace, na fyzioterapii přispívaly přibližně v polovině případů. To by se nyní mělo změnit. Statut centra vysoce specializované péče bude platit pět let, pak se o něj pracoviště musí ucházet znovu.

Česká republika patří k zemím s vysokým výskytem roztroušené sklerózy, nemoc má asi 20 000 lidí a všichni by měli dostávat stejnou péči bez ohledu na to, kde bydlí. Pacientů s RS u nás stále přibývá, každoročně přibližně 700. V centrech tak přestali stačit lékaři, prostory i návazná péče. „Aby měl pacient šanci na kvalitní život, musí zavčas dostat účinnou biologickou léčbu, což už jsme kvůli přetížení přestávali garantovat. Nemluvě o tom, že pokud má lékař na prohlídku 15 minut, nemůže stihnout přesně se pacienta vyptat, jak na něj lék působí a jaké pociťuje nežádoucí účinky. Centrum vysoce specializované péče má přesně stanoveno, kolik lékařů a sester v něm musí podle počtu pacientů být a jaké má mít vybavení,“ vysvětlila prof. Kubala Havrdová.

„To jsme měli na paměti, když jsme společně s ministerstvem zdravotnictví pracovali na podmínkách přidělení statutu. Kdo podmínky splnil, se dozvíme v následujících měsících,“ sdělila prof. MUDr. Eva Kubala Havrdová, CSc., vedoucí Centra pro demyelinizační onemocnění Neurologické kliniky 1. LF UK a VFN v Praze.

Aktuálně se čeká na potvrzení a zveřejnění Center vysoce specializované péče pro roztroušenou sklerózu Ministerstvem zdravotnictví ČR.

Z Ministerstva zdravotnictví ČR nám byla zaslána informace, že seznam CVSP by měl být zveřejněn do konce října 2019.

 

Zdroj:
https://www.tribune.cz/clanek/44655-vyzva-pro-centra-lecby-roztrousene-sklerozy
Tisková zpráva Nadační fond Impuls
MZČR

 

Zpět

 

https://www.high-endrolex.com/50