RS poradny

Hledáte radu odborníka z oblasti medicíny, fyzioterapie, psychoterapie, sociální nebo právní? Toto je prostor, kde můžete získat odpovědi na své otázky.

Podmínky RS poraden
Pro zaslání dotazu je nezbytná registrace. Dotaz bude zaslán ke konzultaci k odborníkovi prostřednictvím emailu a odpověď vám bude doručena na váš registrační email. Máte možnost zvolit, zdali bude váš dotaz zveřejněn pro další tazatele, aby se rada dostala k co nejvíce lidem, nebo bude odpovězeno jen vám.

Položit dotaz do poradny

Pro položení dotazu se musíte nejdříve přihlásit nebo zaregistrovat.

Dobrý den,diagnostikována v r.2011. Nejdříve Betaferon, nyní Gylenia. EDSS 6, chůze pouze s dvěmi berlemi max 300m. Nejvíce ložisek na míše, ale nepřibývají. Stav se pořád zhoršuje. Letos 1 menší ataka, loni jedna veliká, která zanechala následky. Bolest spazmů každodenně ( Baclofen ani Sildralud už nezabírají ) Lékařka navrhuje změnu léčby na Mabthera. Chtěla bych znát i názor jiného lekáře, zda je to vhodná léčba a zda s ní máte nějaké zkušenosti. Děkuji Iva 45 let

Mabtera je lék, který není primárně určen pro léčbu RS. Ve speciálních případech povolí pojišťovna jeho užití, protože podobný lék, který se chystá k registraci, prokázal efekt na zpomalení progrese RS.
V případě, že máte EDSS 6.0 nesplňujete kritéria k zahájení jiné léčby. I když pokud byste byla JCV negativní mohlo by projít Tysabri.
v každém případě bude nutné žádat pojišťovnu o výjimku. Není jisté zda bude povolena a jestli do vůbec přinese nějaký profit.
Pokud se spíše plynule horšíte je dost pravděpodobné, že Vaše nemoc bude přecházet do
progresivní fáze, a zde jsou vhodnější spíše jiné preparáty.
s pozdravem

Prim. Dr. Marta Vachová
Neurologické oddělení a MS centrum
KZ a. s. - Nemocnice Teplice o. z.
Duchcovská 53
Teplice, 415 01
Tel. 417 519 111

Dobrý den, mám PNP 1st. na RS, pečuje o mě osoba, která pečuje ještě o jednoho člena rodiny a dochází mezi námi. Může tato osoba, která má PNP již u mě požádat o PNP na druhou osobu, která má jinou trvalou adresu? Tato osoba je již nyní zcela nechodící a plně nesamostatná. Tudíž je potřeba pomoci další osoby, ale bohužel nemáme finance a PNP příspěvěk by pomohl zčásti financovat asistenta. Děkuji za odpověď

Dobrý den,

děkujeme za Váš dotaz. Co se příspěvku na péči týče, tato sociální dávka se poskytuje osobám starším jednoho roku věku, které z důvodu dlouhodobě nepříznivého zdravotního stavu (tzn. stavu, který podle poznatků lékařské vědy trvá nebo má trvat déle než jeden rok a který omezuje funkční schopnosti nutné pro zvládání základních životních potřeb) potřebují v zákonem stanoveném rozsahu pomoc jiné fyzické osoby při péči o vlastní osobu a při zajištění soběstačnosti - při zvládání základních životních potřeb. Mezi 10 posuzovaných základních životních potřeb patří mobilita, orientace, komunikace, stravování, oblékání a obouvání, tělesná hygiena, výkon fyziologické potřeby, péče o zdraví, osobní aktivity a péče o domácnost (nehodnotí se u osob do 18 let věku). Příjemcem příspěvku na péči je vždy osoba, která není schopna se o sebe postarat, nikoliv poskytovatel péče. Příspěvek je určen na zajištění potřebné pomoci (finanční úhradu) prostřednictvím registrovaného poskytovatele sociálních služeb (např. pečovatelská služba), osoby blízké (např. rodina) či jiných fyzických osob, asistenta sociální péče apod. Stejně tak jako je možné využívat a kombinovat pomoc od více poskytovatelů najednou, může jedna osoba poskytovat péči více závislým osobám. Podstatné je, aby pečující osoba péči o více osob zvládla a případně aby poskytovatel péče (pečující osoba) nebyl sám v dané základní životní potřebě, kterou druhé osobě poskytuje, omezen (pokud by poskytovatel péče sám byl příjemcem příspěvku na péči).

Dobrý den jmenuji se Adéla a bydlím v J.Hradci. Mám diagnostikovanou RS asi 3.roky. Mé potíže jsou velice velká chronická únava se zamlžováním obou očí. Musela jsem přestat pracovat a nic nepobírám. Byla jsem u komise, ale zamítnuto, protože nespadám do tabulek.V ČB kam spadám mi řekly že si mám poradit sama, ale jediné co jde je si lehnout. Třeba uklidím 2 hodiny a 3 hod. ležím. Jinak to nejde. Nikdo mi nepomohl s alespoň nějakou částkou finanční. Poradíte mi prosím co dál. Psala jsem do Prahy, ale mam to řešit tam kam spadám. Obvodní lékař také nic. U komise mi paní doporučila dostat se do Prahy, aby mi někdo napsal potvrzení o té únavě ale ...je to dosti depresivní, když opravdu musíte ležet a nemůžete nic a navíc žádné peníze. Manžel si na mně vzal půjčku, ale ta už je dávno pryč. Děkuji a krásné dny přeje Adéla z Hradce

Dobrý den Adélo, co se Vámi zmíněné výrazné únavy týče, bohužel je prokázáno, že únava patří mezi nejčastější (vyskytuje se až u 90% pacientů) a nejvíce zatěžující projev onemocnění. Jedná se však o subjektivní projev, který právě posudková kritéria pro diagnózu roztroušené sklerózy nezahrnují. Pokud Vám tedy invalidita byla zamítnuta, máte právo podat námitku. Námitka se podává buď přímo na OSSZ (oddělení námitkového řízení) nebo na ČSSZ (Českou správu sociálního zabezpečení) a to ve lhůtě do 30 dní od doručení rozhodnutí ČSSZ, proto kterému chcete námitku podat. Pokud byste neuspěla ani v rámci podání námitek vůči odnětí invalidního důchodu, může přijít na řadu podání správní žaloby ke Krajskému soudu dle místa trvalého bydliště (soudní řád správní - Zákon č. 150/2002 Sb.) ve lhůtě do 2 měsíců od doručení rozhodnutí z námitkového řízení. V každém případě před využitím jakéhokoliv opravného prostředku Vám doporučujeme návštěvu neurologa za účelem zmapování (zhodnocení a popisu) Vašeho aktuálního zdravotního stavu a jeho závažnosti. Čím komplexněji bude Váš zdravotní stav neurologem popsán (ideální je v určitém čase, resp. v průběhu určité doby, aby bylo zmapováno i jeho případné zhoršení), tím snazší bude poté posouzení diagnózy posudkovým lékařem, ať již v rámci opravných prostředků či nové žádosti o přiznání invalidity.

Hodně sil
S pozdravem
Mgr. Lucie Valouchová a Mgr. Antonín Liška
sociální pracovníci eReS poradny

Dobrý den, před půl rokem, po přeléčení ataky kortikoidy mám neustálou slanost v ústech se kterou si lékaři nevěděli rady a tvrdili že po 2 měsících odezní, nemáte prosím vás s tímto problémem zkušenosti, z čeho tento problém pochází a jak se dá řešit, dále trpím velkou ztuhlostí pravé poloviny těla,hlavně nohou, léky jako Baclofen a Sirdalud nepomáhají. Moc děkuji za Váš názor a radu

Dobrý den,

1) Ztuhlost končetin je projevem RS. K jejímu zmírnění je kromě léků důležitá i pravidelná pohybová aktivita + protahování ztuhlých svalů. Léky jako Baclofen nebo Sirdalud je nutno užívat v dostatečně vysoké dávce, např. u Baclofenu je to až 150 mg denně. Ve speciálních případech, které musí posoudit odborník, lze tak do ztuhlých svalů aplikovat Botulotoxin. Poradí Vám Váš ošetřující lékař.
2) Pocit slanosti v ústech po SoluMedrolu po určité době sám vymizí, zkuste užívat vitamíny B, eventuálně výplachy ústní dutiny bylinkovými preparáty z lékárny.

Děkujeme za váš dotaz.

Dobrý den, mám RS diagnostikovanou od roku 2004 potvrzenou MR i likvorem na Copaxone jsem byla od roku 2008-2016 a 13.6.2016 jsem dostala Tecfideru letos jsem byla na magnetické rezonanci a zhoršilo se to mám 5 nových ložisek a z toho 3 aktivní do toho mám docela časté bolesti hlavy a nevím jestli to souvisí se kostním edémem obratlí C5,6 každopádně paní doktorka není dvakrát vstřícná(chodím do Thomayerovi nemocnice)teď jsem měla testy na JC virus a jsou pozitivní takže změna léčby není možná a paní doktorka se mě zeptala jestli chci Tysabrii netuším co to obnáší a na internetu prý hledat nemám každopádně se snažím dostat do MS centra na Karlák mají tam prý víc možností léčby ale první termín mám až 10.11.2017 a ani nevím zda mě příjmou potřebovala by jsem konzultaci aby mi někdo poradil co dál. Předem děkuji za reakci a jsem s pozdravem K.Krejčí

Dobrý den paní Krejčí.
Při pozitivním nálezu protilátek proti JCV není léčba Tysabri vhodná vzhledem k větší pravděpodobnosti vzniku komplikací této léčby - tedy PML (progresívní multifokální leukoencefalopatie), která může být v některých případech i smrtelná. Kromě Tysabri existují i jiné možnosti, např. terapie Gilenyí, což je tabletová forma léku, kterou používáme při vyšší aktivitě onemocnění. Bývá většinou dobře tolerována. Další informace poskytneme pacientce při návštěvě RS centra.

Ze zákona máte nárok na nezávislou konzultaci v jiném RS centru. Dle Vašeho dotazu soudím, že jste se ke konzultaci již objednala. Termín listopad je podle standartních objednacích lhůt skutečně přijatelný. Před návštěvou ordinace si připravte otázky, klidně i písemně.

Děkujeme za Váš dotaz

Dobrý den, můžete mi prosím poradit, jaké vitamíny - doplňky stravy jsou vhodné pro nastávající maminku s RS v prvním trimestru i dále? Obecně se podává kyselina listová a speciální vitamíny pro nastávající maminky. Jsou tyto vhodné? A ještě dotaz ohledně přírodních preparátů na migrénu pro nastávající maminku s RS, myslím tím čaje, případně přírodní kapky apod...Které jsou vhodné, aby neohrožovaly plod, neovlivňovaly RS? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,
Z dalších vitaminů je to stran prevence přenosu RS na potomka vitamin D. Je pochopitelně vhodné znát jeho hladinu, ale 4 kapky denně nepovedou k předávkování.
V graviditě je nutné hlídat eventuální předávkování vápníku, odběr krve 3x ze těhotenství by měl být v tomto směru dostačující.
Co se týče léků na migrénu, kromě paralenu a hořčíku bych nic nedoporučovala. V bylinkových preparátech může být často příměs látek, které nebudou zcela vhodné. Některé kapky jsou navíc rozpuštěné v alkoholu, což bych zásadně nedoporučovala.
s pozdravem

MV

Dobry den, mám dotaz ohledně cvičení. Snažím se udržet maximálně v kondici, takže běhám, jezdím na rotopedu, cvičím, chodím na TRX. Po větší zátěži jsem vždy brala doplněk stravy BCAA- aminokyseliny, kvůli regeneraci svalů. Můžu je brát dále? RS mám diagnostikovanou od června 2016. Děkuji za váš čas

Dobry den, pokud takto intenzivně trénujete delší dobu, je Vaše tělo pravděpodobně na určitou zátěž již zvykle. Obecně je důležité kondici zvyšovat postupně a nepřekračovat své aktuální možnosti, nepřepínat síly. Nemělo by jít o extrémní zátěž. Zmíněné potravinové doplňky, pokud je považujete za nutné, RS nijak neovlivňuji. Preferujete, zdá se, aerobní aktivity, což je v pořádku. S pozdravem.

Dobrý den, mám na vás prosbu ohledně mé léčby RS. Od roku 2010 jsem na léčbě Avonexu, ale měla jsem 2×ataku, takže p. doktorka mi navrhla jelikož jsem začala za sebou mírně tahat levou končetinu, levou ruku jsem nedovřela i jsem měla horší motoriku,tak jsme se dohodli na nové léčbě, ale něž mi to pojišťovna schválila tak jsem čekala další 1 /2 roku a nakonec jsem dostala lék- Plegridy kterou si aplikuji též 1/2 roku, jenže na magnetické rezonanci jsem měla opět ložisko a nakonec jsem upadla a zlomila jsem si pravou nohu,takže teď mám po operaci a sešroubovány na pravé nože jak vnitřní tak vnější kotník. Takže prosím o radu lékařka mi nabízí léčbu Trysabry nebo Gilenye. Nevím pro kterou léčbu se mám rozhodnout. Tak vás prosím o radu. Děkuji moc a přeji krásný den. Kučerova.

Dobry den, bohužel Vám takto jednoznačně poradit nelze. V rozhodováni o léčbě hraje roli vice faktoru, které je třeba zohlednit, mj. zda se léčíte s nějakým dalším (např. kardiologickým) onemocněním, zda máte protilátky proti JC viru, a další. Ošetřující lékařka Vám jistě podá všechny informace, abyste rozhodnutí posléze mohly udělat společně..

Dobrý den, můžete mi poradit pracoviště u nás, které pro pacienty s RS provádí transplantaci střevní mikroflóry. Čím více o tom čtu, tím více tomu věřím. V zahraničí se takové zásahy pro pracienty postižené RS provádějí, pro českého pacienta je to ale prakticky nedosažitelné a musí si to, pokud má zájem, provádět doma sám. Vím, že u nás se tato metoda provádí pouze pro pacienty s takovými diagnozami, jako je Crohnova choroba nebo ulcerózní kolitída. Pacienti s jinými diagnozami jsou odmítáni. Proč se tato metoda nezkouší u nás hromadně. Pacienty by to uchránilo před mnohými problémy, které jim dnešní léky přinášejí a naše zdravotnictví by ještě ušetřilo. https://cs.medlicker.com/870-transplantace-stolice https://www.chronische-heilung.de/stuhltransplantation/ http://thepowerofpoop.com/ Za odpověď děkuji

Dobrý den. Fekální transplantace obecně zatím nepatří k rutinním výkonům a čistě z indikace RS se u nás neprovádí.

Kvalitu střevní mikroflóry lze významně ovlivnit složením potravy, případně užíváním probiotických potravinových doplňků.

Dobrý den, ráda bych se zeptala, jaké jsou zkušenosti s Plegridy. Mám po nich chřipkové stavy, které mě na 3-4 dny vyřadí z provozu. Zajímá mě názor na to, zda stojí za to podstupovat (údajně mají výborné výsledky) nebo zauvažovat o jiné léčbě. Je informace o pacientech, kterým chřipkové stavy opravdu po půl roce ustoupily? Se svojí lékařkou to mám zkonzultováno, ale než se rozhodnu co dál, zajímá mě názor dalších lidí. Zatím aplikuji třetí měsíc a chřipkové stavy ani fleky se nelepší. Děkuji.

Dobrý den. Z klinické zkušenosti mohu potvrdit postupný ústup intenzity chřipkovitých stavů u řady pacientů léčených preparáty IFNbeta, včetně Plegridy. Po třech měsících bych léčbu proto neměnila. Tolerance, respektive intenzita nežádoucích účinků terapie je ale samozřejmě velmi individuální.


MUDr. Jana Libertinová

Dobrý večer, již delší dobu jsem bez nálady, neumím se radovat, nemám chut na intimní život a poslední dobou mám nekontrolovatelné záchvaty vzteku. Stačí maličkost a já výbuchnu. Problémy se začali objevovat, když jsem začala aplikovat rebif. Nemoc mi zjistili v roce 2013. Aplikovala jsem si Avonex a bylo vše v pohodě. V 2015 jsem léčbu kvůli těhotenství přerušila a po porodu v roce 2016 jsem po poradě s lékařkou zkusila Rebif 22, ale s ním jsem měla spoustu nežádoucích účinků ( motání hlavy, slabost, pocity na zvracení, extrémní únava, nechuť na sex, naladovost, vztek a jiné). Vrátila jsem se tedy k Avonexu. Většina příznaků zmizela, ale výkyvy nálad a záchvaty vzteku zůstaly. Občas se i bezdůvodně rozpláču. Mám vyhledat nějakou odbornou pomoc? Můžete mi po případě někoho doporučit v Ústí nad Labem? Moc děkuji za odpověď

Srdečně zdravím a velmi si vážím za celou naši poradnu důvěru, se kterou se na nás obracíte. To, co popisujete, jsou sice časté příznaky psychických projevů spojených s RS. Ne, že by je přímo způsobovala nemoc, ale je to kontext, ve kterém se objevují. Vliv na to má léčba, její přijetí tělem, to, jak jste vůbec zvládla přijmout diagnózu, a pak také to, co se při RS děje v těle a hlavně v mozku. Jsou to krajně nepříjemné stavy a jsem přesvědčená, že jste zkusila sama je zvládnout, snažíte se je pochopit, možná i vysvětlit svému okolí. To je dost těžké, zvlášť když v těch stavech právě jste. Zásah do partnerského a intimního života bývá u RS velký a je vhodné jej řešit, než tím začne celý vztah, potažmo rodině, trpět. Doporučuji jednoznačně navštívit psychologa. Kontakty hledejte nejlépe na serverech určených pro pacienty s RS, akdyž nenajdete nic na těchto odborných a kontrolovaných stránkách, podívejte se do nějakých diskuzí a FB stránek od RS. Zkuste tam položit dotaz na zkušenosti s psychologem v Ústí.

Co je také důležité - promuvte o svých obtížích s neurologem v MS centru a pobavte se o možnosti řešit to pomocí léků. Myslím, že by to bylo vhodné a mohlo by Vám to pomoci. Mnoho pacientů s RS bere i antidepresiva nebo léky na stabilizaci nálad a nemohou si to vynachválit. Já sama jsem toho zastáncem, a to zejména pokud je to v kombinaci s psychologickou péčí.

Nebojte se říct si pomoc, když ji potřebujete. A zde je skutečně na místě. Držíme palce! Jana Tomanová


Jsem RS pacient, čeká mě přeočkování na tetanus. Je toto očkování bezpečné? Děkuji

Doporučuji laboratorní vyšetření hladiny protilátek agens, která, je-li dostatečná, umožní termín očkování dále posunout. Pokud je obrana nízká je očkování možné. Očkování proti tetanu se provádí neaktivní očkovací látku (tvoří ji pouze produkt bakterie tetanu – tzv. toxoid), která neaktivuje imunitní systém tak agresivně a je ve vztahu k RS relativně bezpečná. Obecně, pokud se pacient bude chtít dát očkovat, pak vždy ve stabilizovaném stavu stran průběhu RS a v období bez příznaků infekce u pacienta či v jeho bezprostředním okolí.

Dobrý den! cca 3 měsíce 25 dní z 30 jsme bez nálady, nic mě nebaví, nic mě netěší, nemám chut na intimní život, nechce se mi chodit mezi lidi, přitom jsme vždy byla společenská a společnost mi nevadila............ Nevím, zda to má spojitost s nemocí, tyto problémy se začali objevovat, když jsem začala mít problémy s aplikováním léku rebif. Nemoc mi zjistili v roce 2013, léky beru pravidelně od roku 2015. Myslela jsem, že si na to člověk prostě zvykne, ale čím déle si musím lék aplikovat, tím větší s tím mám problémy a tím víc se straním lidí a všeho, co mě dříve těšilo. Mám vyhledat nějakou odbornou pomoc? A existuje nějaká sestra nebo člověk, který by mi lék aplikoval nebo prostě musím sama? Děkuji a omlouvám se za dotaz, při poslední kontrole v RS centru nebyl přítomen můj doktor, tak jsem si nedodala odvahu se zeptat.

Dobrý den,

poruchy nálady, které popisujete, mohou byt způsobeny nemocí, léčbou interferony i jinými okolnostmi a je určitě na místě vyhledat odbornou pomoc.

Problémy s aplikací Rebifu mnohdy velmi ulehčí aplikátor, může pomoci i někdo z Vašich blízkých. Situace je určitě řešitelná i v případě, kdy nemocný injekční aplikaci sám nedokáže zvládnout.

Při Vaší příští návštěvě MS centra doporučuji vše probrat s ošetřujícím lékařem.

Dobrý den, obracím se na Vás s žádostí o pomoc. V listopadu 2016 jsem se dozvěděla, že trpím roztroušenou sklerózou. Pravidelně docházím do RS centra, také si injekčně aplikuji lék Avonex. Bohužel tento lék má nežádoucí účinky - vypadávají mi po něm vlasy, mám křeče a horečky. Vzhledem k mé špatné finanční situaci si nemohu dovolit jiné léky- dražší. Jsem matka samoživitelka, starám se o svého desetiletého syna. U své lékařky jsem dostala kontakt na Vaši nadaci, s tím, že pomáháte lidem, kteří onemocněli roztroušenou sklerózou. Je možné prostřednictvím Vaši nadace požádat o pomoc ohledně léčby mé nemoci? (kvalitnější medikace). Dále jsem se chtěla zeptat, co proto musím udělat? Předem děkuji za Váš čas.

Avonex není nijak špatný lék u minimálně 1/3 pacientů perfektně kontroluje aktivitu nemoci.
Bohužel chřipkové příznaky, které u někoho přetrvávají i po prvních 3 měsících léčby, mohou být někdy limitující.
V případě jejich nezvladatelnosti, či i z důvodu jiných vedlejších efektů léčby indikuje lékař RS centra jinou léčbu léky první linie.
Možností volby jsou tabletky Aubagio, po kterých ale mohou řídnout vlasy také, nicméně po prvním půl roce se stav stabilizuje.
Další eventualitou jsou injekce Copaxone, které se aplikují podkožně 3x týdně. Jejich vedlejší účinky, kromě lokálních reakcí v místě v pichu jsou minimální.
Všechny tyto léky jsou plně hrazeny ze zdravotního pojištění a není tedy nutné cokoliv doplácet.
V případě nedostatečné kontroly aktivity nemoci je pak možné léčbu eskalovat na další preparáty, které spolu s vyšší účinnosti přináší i vyšší zdravotní rizika, proto k nim lékař RS centra sáhne až v případě klinické nutnosti.
Rozhodně tedy proberte všechny alternativy s ošetřujícím lékařem RS centra a zcela jistě naleznete optimální řešení
s pozdravem

Prim. Dr. Marta Vachová
Neurologické oddělení a MS centrum

Dobry den.mam dotaz ohledne pichani rebifu.pri ranni smene picham mezi20-21hod a pri odpol.smene mezi23-24hod.nevadi ten casovy rozdil ?dekuji

Časový rozdíl nevadí. Vždy je důležité dodržet aplikaci 3x týdně.
V případě nutnosti je možné posunout i dny v týdnu.
Místo Pondělí, středa pátek např. úterý, čtvrtek, sobota.
s pozdravem

Prim. Dr. Marta Vachová
Neurologické oddělení a MS centrum

Dobrý den, roku 2015 mi byl odebrán průkaz ZTP, který jsem měla trvale. Od té doby se odvolávám a v lednu 2017 podána nová žádost. Byla jsem u obvodního lékaře, dodala všechny tiskopisy a stále bez odezvy. Na mejly bohužel nikdo nereaguje a telefonicky domluva není možná, prý musím jen čekat. Můj stav je takový, že potřebuji pomoc druhé osoby a aktivní chůze je prakticky nulová. Francouzské hole mohu používat max. do 100m, více neudržím v rukou. Abych co nejvíce oddálila nutnost vozíku, používám chodítko a všude mě doprovází někdo z rodiny. Díky aktivní činnosti mé rodiny chodíme 2x v týdnu na RHB a vojtovu metodu a 1x týdně cvičit do bazénu a všude mě vozí po lékařích. Snažím se co nejvíce o aktivní život, ale překážky jsou veliké. Průkazka ZTP by mě velmi pomohla k přiblížení se svému cíli, tím, že se mohu přiblížit k danému cíli co nejblíže a zvládnout trasu "pouze" s chodítkem - bez invalidního vozíku. Abych dosáhla možnosti pk ZTP, musím být upoutána na invalidní vozík - bylo řečeno . Jak prosím toto funguje? Jaké mám práva a jak dlouho může trvat vyřízení? Nevím kam se obrátit o radu a pomoc. Děkuji,

Dobrý den,

Získání průkazu ZTP není podmíněno upoutáním na vozík. Zde kopíruji informace z portálu Ministerstva práce a sociálních věcí o tom, kdo má nárok na průkazy pro osoby se zdravotním postižením:
Nárok na průkaz osoby se zdravotním postižením označený symbolem „TP" (průkaz TP) má osoba se středně těžkým funkčním postižením pohyblivosti nebo orientace, včetně osob s poruchou autistického spektra. Středně těžkým funkčním postižením pohyblivosti se rozumí stav, kdy osoba je při dlouhodobě nepříznivém zdravotním stavu schopna samostatné pohyblivosti v domácím prostředí, v exteriéru je schopna chůze se sníženým dosahem a má problémy při chůzi okolo překážek a na nerovném terénu. Středně těžkým funkčním postižením orientace se rozumí stav, kdy osoba je při dlouhodobě nepříznivém zdravotním stavu schopna spolehlivé orientace v domácím prostředí a zhoršenou schopnost orientace má jen v exteriéru.

Nárok na průkaz osoby se zdravotním postižením označený symbolem „ZTP" (průkaz ZTP) má osoba s těžkým funkčním postižením pohyblivosti nebo orientace, včetně osob s poruchou autistického spektra. Těžkým funkčním postižením pohyblivosti se rozumí stav, kdy osoba je při dlouhodobě nepříznivém zdravotním stavu schopna samostatné pohyblivosti v domácím prostředí a v exteriéru je schopna chůze se značnými obtížemi a jen na krátké vzdálenosti. Těžkým funkčním postižením orientace se rozumí stav, kdy osoba je při dlouhodobě nepříznivém zdravotním stavu schopna spolehlivé orientace v domácím prostředí a v exteriéru má značné obtíže.

Nárok na průkaz osoby se zdravotním postižením označený symbolem „ZTP/P" (průkaz ZTP/P) má osoba se zvlášť těžkým funkčním postižením nebo úplným postižením pohyblivosti nebo orientace s potřebou průvodce, včetně osob s poruchou autistického spektra. Zvlášť těžkým funkčním postižením pohyblivosti a úplným postižením pohyblivosti se rozumí stav, kdy osoba je při dlouhodobě nepříznivém zdravotním stavu schopna chůze v domácím prostředí se značnými obtížemi, popřípadě není schopna chůze, v exteriéru není schopna samostatné chůze a pohyb je možný zpravidla jen na invalidním vozíku. Zvlášť těžkým funkčním postižením orientace a úplným postižením orientace se rozumí stav, kdy osoba při dlouhodobě nepříznivém zdravotním stavu není schopna samostatné orientace v exteriéru.

Vyhláška č. 388/2011 Sb. stanoví, které zdravotní stavy lze považovat za podstatné omezení schopnosti pohyblivosti a orientace. Ve vyhlášce byste tedy našla podrobnější informace. Nicméně nyní záleží zejména na posouzení Lékařské posudkové služby.

Píšete, že jste žádost podávala znovu již v lednu 2017. Pokud Vám doposud nepřišlo rozhodnutí, doporučuji se, pokud možno osobně, dostavit na místně příslušný úřad práce a doptat se, jak řízení pokračuje. Neboť lhůta pro vydání rozhodnutí je ze zákona 60 dnů s tím, že řízení lze přerušit kvůli vypracování posudku Lékařskou posudkovou službou na dobu 45 dnů (tato lhůta lze ze závažných důvodů prodloužit o 30 dnů). Tedy celkem může řízení trvat 105 (max. 135 v případně prodloužení) dnů.

V dotazu píšete, že jste se před podáním nové žádosti proti odebrání ZTP odvolávala. Napadá mě tedy pouze to, zda byla věc před podáním Vaší nové žádosti dokončena. Tedy zda bylo ve věci odvolání rozhodnuto. Neboť to by mohlo řízení ve věci nové žádosti prodloužit.

Průběh řízení ve věci získání průkazu pro osoby se zdravotním postižením možná znáte již z předchozího odbobí, kdy jste o průkaz žádala. Nicméně jen stručně jej uvedu. Podáváte žádost na místně příslušný úřad práce, dle místa Vašeho trvalého bydliště. Po zaevidování Vaší žádosti by měl úřad práce (dále jen ÚP) vydat Usnesení o přerušení řízení kvůli vypracování lékařského posudku. Usnesení by Vám mělo být doručeno poštou. Současně ÚP zasílá Žádost o posouzení zdravotního stavu žadatele okresní správě sociálního zabezpečení (OSSZ). Pod správu OSSZ spadá lékařská posudková služba. Ta si vyžádá záznamy od Vašeho lékaře a poté vypracuje posudek, který zašle ÚP. Následně byste měla obdržet Oznámení o pokračování řízení. Součástí oznámení je informace, že je možné se na konkrétním ÚP seznámit s daným lékařským posudkem a případně se k němu vyjádřit. Následně by měl ÚP vydat rozhodnutí. K rozhodnutí je možné se do 15 dnů odvolat. Lhůta pro odvolání běží od následujícího dne od převzetí rozhodnutí.

V případě dalších dotazů se na nás neváhejte znovu obrátit.

Hodně štěstí a sil!
S pozdravem za eReS tým ČR
Bc. Zuzana Ilečková

Dobrý den, sleduji novinky v oblasti léčby RS také ze zahraničních zdrojů. V odkaze, který přikládám, se píše, že probíhá studie o tom, že léčba akné může přispět ke zpomalení progrese roztroušené sklerózy. https://multiplesclerosisnewstoday.com/2017/06/02/acne-treatment-can-reduce-rate-of-multiple-sclerosis-progression/ Prosím o názor odborníka. Děkuji Kateřina

Dobrý den,
jedná se zatím o první studii, která přinesla tato zjištění, v minulosti se objevily informace, že minocyklin může mít ochranný vliv na buňky stižené mozkovou mrtvicí. Co se týká RS, tak z hlediska současných poznatků o mechanismech vzniku tohoto onemocnění je spíše nepravděpodobné, že by léčba minocyklinem mohla vést k dlouhodobé stabilizaci onemocnění. Při roztroušené skleróze je také třeba užívat léčbu dlouhodobě, což při četných nežádoucích účincích minocyklinu, velmi pravděpodobně není možné.

Dobrý den, léčím se s RS od září 2015, užívám injekční formu Copaxone. Je mi 28 let. První ataku jsem měla v září 2015, kdy jsem přestala téměř vidět na levé oko prošla jsem vyšetřením, provedli mi magnetickou rezonanci a lumbální punkci a zjistili, že jsem nemocná. V únoru 2016 mi nasadili biologickou léčbu. V září 2016 jsem měla druhou ataku kývání horní části těla. Trpím velkou únavou a to souvisí s bolestí vzadu na hlavě a špatnou koordinací, nyní mám velké problémy s pamětí. Souvisí to s RS hlavně ta bolest hlavy? V RS centru mi řekli, že ne. Žiji již rok ve velkém stresu. Můžete mi prosím poradit. Jinak si myslím, že s nemocí jsem se srovnala když mi není hodně špatně dělám, že nemoc není aby mi nezasahovala do život, ale samozřejmě jí úplně neignoruji. Snažím se odpočívat. Pracuji v kanceláři na plný úvazek, jen se nyní hůře soustředím na práci. A také bych se chtěla zeptat, zda Copaxone je dobrá volba nebo jestli mám zkusit nějakou studii? Případně jsem slyšela o léku co se užívá 2 roky a RS zastaví. V RS centru v Ostravě mi většinou moc neporadí. Děkuji za odpověď

Dobrý den,
Copaxone je dobrý preparát, ale jeho efekt nabíhá určitou dobu. Ataka ještě nemusí znamenat selhání léčby. Silný lék, který zmiňujete nemá v tuto chvíli úhradu ze zdravotního pojištění, navíc je jeho podávání spojeno s vysokými riziky, takže se ponechává pro vysoce aktivní formy RS s několika atakami v průběhu roku i přes léčbu jinými preparáty.
Boleti hlavy opravdu nejsou typicky základním příznakem RS a mnoho problémů bude jistě souviset s Vaší stresovou situací. Někdy ale člověk nezvládne potíže sám. V tomto směru máte v Ostravě výtečnou možnost v rámci RS centra vyhledat pomoc psychologa, který by Vám pomohl problémy řešit.
s pozdravem


Prim. Dr. Marta Vachová
Neurologické oddělení a MS centrum
KZ a. s. - Nemocnice Teplice o. z.
Duchcovská 53
Teplice, 415 01
Tel. 417 519 111

Dobrý den, Jsem plný invalidní důchodce, můj invalidní důchod v současnosti činí 5834 Kč/měsíc. Mám jen průkaz TP a hodilo by se mi získat průkazku ZTP. Poradíte mi jak na to? Děkuji

Dobrý den,

děkujeme za Vaši důvěru, s níž se na nás obracíte. Chcete-li získat změnu v nároku na průkaz osoby se zdravotním postižením, je třeba vyplnit formulář. Naleznete jej na tomto odkazu: https://formulare.mpsv.cz/oksluzby/cs/form/edit.jsp?FN=OZPZnPO150101574&CMD=EditForm&SSID=hbn1td1YT7HfOKyltU2.dPHGm0DB_dUo. Můžete jej buď přímo vyplnit a pak vytisknout, či si jej vytisknout a vyplnit ručně, nebo vyzvednout na úřadu práce, kam spadáte dle Vašeho trvalého bydliště. K žádosti je třeba doložit platný občanský průkaz. Žádost lze poslat i poštou, ideálně doporučeně. Pak doporučuji občanský průkaz doložit v ověřené fotokopii. Ověřenou kopii můžete získat např. na jedné z poboček České pošty, kde poskytují službu Czech point. Žádost je třeba doručit na úřad práce dle místa Vašeho trvalého bydliště.
Pracovníci úřadu pak nechají znovu posoudit Váš zdravotní stav posudkovým lékařem a je proto třeba, aby Váš obvodní lékař měl aktuální zdravotní dokumentaci, nejlépe ne starší než 3 měsíce. Může se jednat o kopie lékařských nálezů každého odborníka, u něhož se aktuálně s něčím léčíte (ortopedické zprávy, neurolog, rehabilitační lékař, oční aj.).

V případě dalších dotazů se na nás můžete znovu obrátit.

S pozdravem za eReS tým ČR
Bc. Zuzana Ilečková

Dobry den, mam prosím dotaz ohledně příspěvku na zvláštní pomůcku-auto. Příspěvek mi byl SCHVÁLEN a nyní už jen čekám až mi příjdou schválené finance. Mam prosím dotaz - s manželem máme ve vlastnictví 10 let staré auto, které manžel nutně používá na cestu do práce, to jsme uvedli i v dotazníku. Je prosím problém, že jsem ve velkém technickém průkazu napsaná JÁ - jako majitel, jelikož když jsme automobil kupovali na Leasing neměl žádoucí finance pro Leasingovou společnost. Po zakoupení vozidla z příspěvku a úvěru budu, jak mě informovali v dopise z ÚP, majitelkou auta já - čili budu zapsaná ve velkém technickém průkazu. Známí, kteří měli také schválený příspěvek a měli také druhé vozidlo, které používal ten druhý, zdravý, ale zapsána byla ve velkém tech. pr. postižená osoba, mi říkali, že ho museli prodat jinak by příspěvek museli vracet. Tak vše jsem uvedla ve formuláři proč je riziko těchto problémů? Manžel auto potřebuje do práce a já jsem plně závislá také na automobilu. Nebo druhé vozidlo je NUTNÉ převést na manžela? Moc děkuji za odpověď

Dobrý den,
děkujeme za Vaši důvěru. Pochopila jsem, že tedy máte původní staré vozidlo. Podle sociální reformy a účinnosti zákona č. 329/2011 Sb., o poskytování dávek osobám se zdravotním postižením, se změnily některé podmínky pro tento příspěvek. Pokud jste, jak píšete, uvedla v žádosti, že jste vlastníkem vozidla, jež může být používáno k přepravě handicapované osoby, pak Vám mohla být pracovníky snížena částka, která Vám byla přiznána. Může to tedy mít vliv na výši příspěvku, ale není podmínkou, vzdát se vozidla. Tedy můžete být vlastníkem obou vozů.

V případě dalších dotazů se na nás můžete znovu obrátit.
S pozdravem za eReS tým ČR
Bc. Zuzana Ilečková

Jsem zdravotně postižená. Poradíte, kde mohu získat parkovací průkaz?

Abyste ho získala, je nutné nejprve požádat na úřadě práce o průkaz osoby se zdravotním postižením (OZP). Musíte dostat ZTP nebo ZTP/P, jinak nemáte na parkovací průkaz nárok. Jakmile budete mít průkaz v ruce, můžete si nechat vystavit parkovací průkaz pro osobu těžce zdravotně postiženou. Vystaví Vám ji na počkání na magistrátu města, odboru dopravy, případně na odboru sociálním.

Dobrý den, kam se mám prosím obrátit, když potřebuji vyřídit průkaz ZTP?

Na úřad práce dle Vašeho trvalého bydliště, na pracoviště dávek pro zdravotně postižené.
Vyplníte formulář s názvem „Žádost o přiznání průkazu osoby se zdravotním postižením“ (OZP) a současně žádost o příspěvek na mobilitu. Jestliže žádost podáte na jiném úřadu práce v ČR, referent ji od Vás musí přijmout, ale odešle ji na pracoviště dle Vašeho trvalého bydliště.

Dobrý den, jsem držitelkou průkazu ZTP. Mám právo požadovat přednostní vyšetření u lékaře?

Podle zákona držitel/ka průkazu osoby se zdravotním postižením (OZP) s označením ZTP anebo ZTP/P má právo přednostního projednávání osobních záležitostí na úřadech, např. na úřadě práce či městském úřadu, pokud by byl nucen dlouho stát.

Za osobní záležitost však, dle patřičného zákona, není považován nákup v obchodě, nákup služeb, nebo LÉKAŘSKÉ OŠETŘENÍ. Pořadí pacientů určuje vždy lékař.

Rovněž na pracovišti České pošty právo přednostního projednávání osobních záležitostí neplatí

Dobrý den. Můžu v období chřipek užívat jako RS pacient přípravky na posílení imunity? Jaké byste mi doporučili?

Přípravky na posílení imunity (imunostimulační přípravky), které obsahují yuccu, vilcacoru nebo echinaceu, nejsou pro pacienty s RS vhodné, protože mohou aktivovat toto onemocnění. Vhodný je dostatek vitamínu C v potravě, dostatek spánku, přiměřený pohyb a vyhýbání se styku s lidmi, kteří už infekční onemocnění mají.

Dobrý den, měla bych na Vás prosbu. Je mi 40 let. V březnu 2016 mi diagnostikovali RS. Jsem rozvedená a žiji se svým 8-letým synem. Bohužel před měsícem jsem si žádala o invalidní důchod, který mi zamítli s odpovědí, že to bude dobrý. Na papíru, který mi dali je napsáno, že nelze podat odvolání. Chtěla bych se zeptat, jestli je možné se nějak bránit. Doufala jsem, že mi dají částečný důchod. V práci to poslední měsíce těžko zvládám, jsem velmi unavená a je to pro mě dost vyčerpávající. Protože jsem samoživitelka, musím pracovat i 14 hodin denně, abych vše finančně zvládla. Momentálně jsem musela jít na neschopenku, protože se mi přitížilo. Dost mě zamítnutí důchodu nemile překvapilo. Děkuji za pomoc

Dobrý den,

děkujeme za důvěru, s níž se na nás obracíte. K Vašemu dotazu mě napadá více podnětů. Vzhledem k omezeným informacím a možnostem internetového poradenství tedy popíšu všechno, co mě napadá.
Píšete, že na papíru, který jste obdržela píší, že to bude dobré a nelze se proti němu odvolat. Usuzuji, že tedy půjde spíše o posudek o invaliditě a ne o konečné rozhodnutí orgánu sociálního zabezpečení (dále jen ČSSZ), protože proti němu lze podat námitku. Posudek o invaliditě vypracovává posudkový lékař a až poté rozhoduje ČSSZ o udělení či neudělení invalidity a v jakém stupni. Tudíž, pokud se jedná o posudek o invaliditě, pak se skutečně nelze odvolat ani podat námitku. Pokud se jedná již o rozhodnutí ČSSZ pak je možné podat námitku a to ve lhůtě do 30 dnů ode dne doručení rozhodnutí ČSSZ. To lze uplatnit u kteréhokoliv OSSZ dle místa Vašeho bydliště na oddělení námitkového řízení či přímo na ČSSZ na oddělení námitkového rozhodování. Pokud by bylo námitkové řízení neúspěšné je následně možnost podat správní žalobu ke krajskému soudu dle místa Vašeho trvalého bydliště a to ve lhůtě do 2 měsíců ode dne doručení rozhodnutí z námitkového řízení.
Píšete, že pracujete 14 hodin denně. Posouzení invalidních důchodu se zpřísnilo a tak mě napadlo, že pokud jste do žádosti něco podobného napsala, může to být jeden z důvodů, že Vám nebyl ID přidělen. I z toho důvodu bych doporučila v pokusu o přidělení ID osobní spolupráci buď přímo na OSSZ nebo v jedné z občanských poraden (kontakty na www.obcanskeporadny.cz). Oboje v rámci bezplatného poradenství.
Jste-li maminka samoživitelka, musí pro Vás být situace skutečně o to náročnější. I z toho důvodu mě napadá zvážit i jiné možnosti zvýšení příjmu. Může jít o dávky státní sociální podpory, kdy konkrétní informace můžete získat buď v jedné z občanských poraden nebo přímo na úřadě práce na oddělení sociální dávek. Dále doporučuji zvážit zvýšení výživného na syna, samozřejmě záleží na tom, jakou sumu nyní pobíráte. S možností zvýšení výživného a případně i pomoc se sepsáním návrhů Vám mohou opět v jedné z občanských poraden nebo sociální pracovnice na oddělení sociálně právní ochrany dětí na městském či obecním úřadě dle místa Vašeho trvalého bydliště.
V případě dalších dotazů se na nás můžete znovu obrátit.

Hodně štěstí a sil!
S pozdravem za RS poradnu
Bc. Zuzana Ilečková

Dobrý den,diagnostikována v r.2011. Nejdříve Betaferon, nyní Gylenia. EDSS 6, chůze pouze s dvěmi berlemi max 300m. Nejvíce ložisek na míše, ale nepřibývají. Stav se pořád zhoršuje. Letos 1 menší ataka, loni jedna veliká, která zanechala následky. Bolest spazmů každodenně ( Baclofen ani Sildralud už nezabírají ) Lékařka navrhuje změnu léčby na Mabthera. Chtěla bych znát i názor jiného lekáře, zda je to vhodná léčba a zda s ní máte nějaké zkušenosti. Děkuji Iva 45 let

Mabtera je lék, který není primárně určen pro léčbu RS. Ve speciálních případech povolí pojišťovna jeho užití, protože podobný lék, který se chystá k registraci, prokázal efekt na zpomalení progrese RS.
V případě, že máte EDSS 6.0 nesplňujete kritéria k zahájení jiné léčby. I když pokud byste byla JCV negativní mohlo by projít Tysabri.
v každém případě bude nutné žádat pojišťovnu o výjimku. Není jisté zda bude povolena a jestli do vůbec přinese nějaký profit.
Pokud se spíše plynule horšíte je dost pravděpodobné, že Vaše nemoc bude přecházet do
progresivní fáze, a zde jsou vhodnější spíše jiné preparáty.
s pozdravem

Prim. Dr. Marta Vachová
Neurologické oddělení a MS centrum
KZ a. s. - Nemocnice Teplice o. z.
Duchcovská 53
Teplice, 415 01
Tel. 417 519 111

Dobrý den, před půl rokem, po přeléčení ataky kortikoidy mám neustálou slanost v ústech se kterou si lékaři nevěděli rady a tvrdili že po 2 měsících odezní, nemáte prosím vás s tímto problémem zkušenosti, z čeho tento problém pochází a jak se dá řešit, dále trpím velkou ztuhlostí pravé poloviny těla,hlavně nohou, léky jako Baclofen a Sirdalud nepomáhají. Moc děkuji za Váš názor a radu

Dobrý den,

1) Ztuhlost končetin je projevem RS. K jejímu zmírnění je kromě léků důležitá i pravidelná pohybová aktivita + protahování ztuhlých svalů. Léky jako Baclofen nebo Sirdalud je nutno užívat v dostatečně vysoké dávce, např. u Baclofenu je to až 150 mg denně. Ve speciálních případech, které musí posoudit odborník, lze tak do ztuhlých svalů aplikovat Botulotoxin. Poradí Vám Váš ošetřující lékař.
2) Pocit slanosti v ústech po SoluMedrolu po určité době sám vymizí, zkuste užívat vitamíny B, eventuálně výplachy ústní dutiny bylinkovými preparáty z lékárny.

Děkujeme za váš dotaz.

Dobrý den, mám RS diagnostikovanou od roku 2004 potvrzenou MR i likvorem na Copaxone jsem byla od roku 2008-2016 a 13.6.2016 jsem dostala Tecfideru letos jsem byla na magnetické rezonanci a zhoršilo se to mám 5 nových ložisek a z toho 3 aktivní do toho mám docela časté bolesti hlavy a nevím jestli to souvisí se kostním edémem obratlí C5,6 každopádně paní doktorka není dvakrát vstřícná(chodím do Thomayerovi nemocnice)teď jsem měla testy na JC virus a jsou pozitivní takže změna léčby není možná a paní doktorka se mě zeptala jestli chci Tysabrii netuším co to obnáší a na internetu prý hledat nemám každopádně se snažím dostat do MS centra na Karlák mají tam prý víc možností léčby ale první termín mám až 10.11.2017 a ani nevím zda mě příjmou potřebovala by jsem konzultaci aby mi někdo poradil co dál. Předem děkuji za reakci a jsem s pozdravem K.Krejčí

Dobrý den paní Krejčí.
Při pozitivním nálezu protilátek proti JCV není léčba Tysabri vhodná vzhledem k větší pravděpodobnosti vzniku komplikací této léčby - tedy PML (progresívní multifokální leukoencefalopatie), která může být v některých případech i smrtelná. Kromě Tysabri existují i jiné možnosti, např. terapie Gilenyí, což je tabletová forma léku, kterou používáme při vyšší aktivitě onemocnění. Bývá většinou dobře tolerována. Další informace poskytneme pacientce při návštěvě RS centra.

Ze zákona máte nárok na nezávislou konzultaci v jiném RS centru. Dle Vašeho dotazu soudím, že jste se ke konzultaci již objednala. Termín listopad je podle standartních objednacích lhůt skutečně přijatelný. Před návštěvou ordinace si připravte otázky, klidně i písemně.

Děkujeme za Váš dotaz

Dobrý den, můžete mi prosím poradit, jaké vitamíny - doplňky stravy jsou vhodné pro nastávající maminku s RS v prvním trimestru i dále? Obecně se podává kyselina listová a speciální vitamíny pro nastávající maminky. Jsou tyto vhodné? A ještě dotaz ohledně přírodních preparátů na migrénu pro nastávající maminku s RS, myslím tím čaje, případně přírodní kapky apod...Které jsou vhodné, aby neohrožovaly plod, neovlivňovaly RS? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,
Z dalších vitaminů je to stran prevence přenosu RS na potomka vitamin D. Je pochopitelně vhodné znát jeho hladinu, ale 4 kapky denně nepovedou k předávkování.
V graviditě je nutné hlídat eventuální předávkování vápníku, odběr krve 3x ze těhotenství by měl být v tomto směru dostačující.
Co se týče léků na migrénu, kromě paralenu a hořčíku bych nic nedoporučovala. V bylinkových preparátech může být často příměs látek, které nebudou zcela vhodné. Některé kapky jsou navíc rozpuštěné v alkoholu, což bych zásadně nedoporučovala.
s pozdravem

MV

Dobry den, mám dotaz ohledně cvičení. Snažím se udržet maximálně v kondici, takže běhám, jezdím na rotopedu, cvičím, chodím na TRX. Po větší zátěži jsem vždy brala doplněk stravy BCAA- aminokyseliny, kvůli regeneraci svalů. Můžu je brát dále? RS mám diagnostikovanou od června 2016. Děkuji za váš čas

Dobry den, pokud takto intenzivně trénujete delší dobu, je Vaše tělo pravděpodobně na určitou zátěž již zvykle. Obecně je důležité kondici zvyšovat postupně a nepřekračovat své aktuální možnosti, nepřepínat síly. Nemělo by jít o extrémní zátěž. Zmíněné potravinové doplňky, pokud je považujete za nutné, RS nijak neovlivňuji. Preferujete, zdá se, aerobní aktivity, což je v pořádku. S pozdravem.

Dobrý den, mám na vás prosbu ohledně mé léčby RS. Od roku 2010 jsem na léčbě Avonexu, ale měla jsem 2×ataku, takže p. doktorka mi navrhla jelikož jsem začala za sebou mírně tahat levou končetinu, levou ruku jsem nedovřela i jsem měla horší motoriku,tak jsme se dohodli na nové léčbě, ale něž mi to pojišťovna schválila tak jsem čekala další 1 /2 roku a nakonec jsem dostala lék- Plegridy kterou si aplikuji též 1/2 roku, jenže na magnetické rezonanci jsem měla opět ložisko a nakonec jsem upadla a zlomila jsem si pravou nohu,takže teď mám po operaci a sešroubovány na pravé nože jak vnitřní tak vnější kotník. Takže prosím o radu lékařka mi nabízí léčbu Trysabry nebo Gilenye. Nevím pro kterou léčbu se mám rozhodnout. Tak vás prosím o radu. Děkuji moc a přeji krásný den. Kučerova.

Dobry den, bohužel Vám takto jednoznačně poradit nelze. V rozhodováni o léčbě hraje roli vice faktoru, které je třeba zohlednit, mj. zda se léčíte s nějakým dalším (např. kardiologickým) onemocněním, zda máte protilátky proti JC viru, a další. Ošetřující lékařka Vám jistě podá všechny informace, abyste rozhodnutí posléze mohly udělat společně..

Dobrý den, můžete mi poradit pracoviště u nás, které pro pacienty s RS provádí transplantaci střevní mikroflóry. Čím více o tom čtu, tím více tomu věřím. V zahraničí se takové zásahy pro pracienty postižené RS provádějí, pro českého pacienta je to ale prakticky nedosažitelné a musí si to, pokud má zájem, provádět doma sám. Vím, že u nás se tato metoda provádí pouze pro pacienty s takovými diagnozami, jako je Crohnova choroba nebo ulcerózní kolitída. Pacienti s jinými diagnozami jsou odmítáni. Proč se tato metoda nezkouší u nás hromadně. Pacienty by to uchránilo před mnohými problémy, které jim dnešní léky přinášejí a naše zdravotnictví by ještě ušetřilo. https://cs.medlicker.com/870-transplantace-stolice https://www.chronische-heilung.de/stuhltransplantation/ http://thepowerofpoop.com/ Za odpověď děkuji

Dobrý den. Fekální transplantace obecně zatím nepatří k rutinním výkonům a čistě z indikace RS se u nás neprovádí.

Kvalitu střevní mikroflóry lze významně ovlivnit složením potravy, případně užíváním probiotických potravinových doplňků.

Dobrý den, ráda bych se zeptala, jaké jsou zkušenosti s Plegridy. Mám po nich chřipkové stavy, které mě na 3-4 dny vyřadí z provozu. Zajímá mě názor na to, zda stojí za to podstupovat (údajně mají výborné výsledky) nebo zauvažovat o jiné léčbě. Je informace o pacientech, kterým chřipkové stavy opravdu po půl roce ustoupily? Se svojí lékařkou to mám zkonzultováno, ale než se rozhodnu co dál, zajímá mě názor dalších lidí. Zatím aplikuji třetí měsíc a chřipkové stavy ani fleky se nelepší. Děkuji.

Dobrý den. Z klinické zkušenosti mohu potvrdit postupný ústup intenzity chřipkovitých stavů u řady pacientů léčených preparáty IFNbeta, včetně Plegridy. Po třech měsících bych léčbu proto neměnila. Tolerance, respektive intenzita nežádoucích účinků terapie je ale samozřejmě velmi individuální.


MUDr. Jana Libertinová

Dobrý večer, již delší dobu jsem bez nálady, neumím se radovat, nemám chut na intimní život a poslední dobou mám nekontrolovatelné záchvaty vzteku. Stačí maličkost a já výbuchnu. Problémy se začali objevovat, když jsem začala aplikovat rebif. Nemoc mi zjistili v roce 2013. Aplikovala jsem si Avonex a bylo vše v pohodě. V 2015 jsem léčbu kvůli těhotenství přerušila a po porodu v roce 2016 jsem po poradě s lékařkou zkusila Rebif 22, ale s ním jsem měla spoustu nežádoucích účinků ( motání hlavy, slabost, pocity na zvracení, extrémní únava, nechuť na sex, naladovost, vztek a jiné). Vrátila jsem se tedy k Avonexu. Většina příznaků zmizela, ale výkyvy nálad a záchvaty vzteku zůstaly. Občas se i bezdůvodně rozpláču. Mám vyhledat nějakou odbornou pomoc? Můžete mi po případě někoho doporučit v Ústí nad Labem? Moc děkuji za odpověď

Srdečně zdravím a velmi si vážím za celou naši poradnu důvěru, se kterou se na nás obracíte. To, co popisujete, jsou sice časté příznaky psychických projevů spojených s RS. Ne, že by je přímo způsobovala nemoc, ale je to kontext, ve kterém se objevují. Vliv na to má léčba, její přijetí tělem, to, jak jste vůbec zvládla přijmout diagnózu, a pak také to, co se při RS děje v těle a hlavně v mozku. Jsou to krajně nepříjemné stavy a jsem přesvědčená, že jste zkusila sama je zvládnout, snažíte se je pochopit, možná i vysvětlit svému okolí. To je dost těžké, zvlášť když v těch stavech právě jste. Zásah do partnerského a intimního života bývá u RS velký a je vhodné jej řešit, než tím začne celý vztah, potažmo rodině, trpět. Doporučuji jednoznačně navštívit psychologa. Kontakty hledejte nejlépe na serverech určených pro pacienty s RS, akdyž nenajdete nic na těchto odborných a kontrolovaných stránkách, podívejte se do nějakých diskuzí a FB stránek od RS. Zkuste tam položit dotaz na zkušenosti s psychologem v Ústí.

Co je také důležité - promuvte o svých obtížích s neurologem v MS centru a pobavte se o možnosti řešit to pomocí léků. Myslím, že by to bylo vhodné a mohlo by Vám to pomoci. Mnoho pacientů s RS bere i antidepresiva nebo léky na stabilizaci nálad a nemohou si to vynachválit. Já sama jsem toho zastáncem, a to zejména pokud je to v kombinaci s psychologickou péčí.

Nebojte se říct si pomoc, když ji potřebujete. A zde je skutečně na místě. Držíme palce! Jana Tomanová


Jsem RS pacient, čeká mě přeočkování na tetanus. Je toto očkování bezpečné? Děkuji

Doporučuji laboratorní vyšetření hladiny protilátek agens, která, je-li dostatečná, umožní termín očkování dále posunout. Pokud je obrana nízká je očkování možné. Očkování proti tetanu se provádí neaktivní očkovací látku (tvoří ji pouze produkt bakterie tetanu – tzv. toxoid), která neaktivuje imunitní systém tak agresivně a je ve vztahu k RS relativně bezpečná. Obecně, pokud se pacient bude chtít dát očkovat, pak vždy ve stabilizovaném stavu stran průběhu RS a v období bez příznaků infekce u pacienta či v jeho bezprostředním okolí.

Dobrý den! cca 3 měsíce 25 dní z 30 jsme bez nálady, nic mě nebaví, nic mě netěší, nemám chut na intimní život, nechce se mi chodit mezi lidi, přitom jsme vždy byla společenská a společnost mi nevadila............ Nevím, zda to má spojitost s nemocí, tyto problémy se začali objevovat, když jsem začala mít problémy s aplikováním léku rebif. Nemoc mi zjistili v roce 2013, léky beru pravidelně od roku 2015. Myslela jsem, že si na to člověk prostě zvykne, ale čím déle si musím lék aplikovat, tím větší s tím mám problémy a tím víc se straním lidí a všeho, co mě dříve těšilo. Mám vyhledat nějakou odbornou pomoc? A existuje nějaká sestra nebo člověk, který by mi lék aplikoval nebo prostě musím sama? Děkuji a omlouvám se za dotaz, při poslední kontrole v RS centru nebyl přítomen můj doktor, tak jsem si nedodala odvahu se zeptat.

Dobrý den,

poruchy nálady, které popisujete, mohou byt způsobeny nemocí, léčbou interferony i jinými okolnostmi a je určitě na místě vyhledat odbornou pomoc.

Problémy s aplikací Rebifu mnohdy velmi ulehčí aplikátor, může pomoci i někdo z Vašich blízkých. Situace je určitě řešitelná i v případě, kdy nemocný injekční aplikaci sám nedokáže zvládnout.

Při Vaší příští návštěvě MS centra doporučuji vše probrat s ošetřujícím lékařem.

Dobrý den, obracím se na Vás s žádostí o pomoc. V listopadu 2016 jsem se dozvěděla, že trpím roztroušenou sklerózou. Pravidelně docházím do RS centra, také si injekčně aplikuji lék Avonex. Bohužel tento lék má nežádoucí účinky - vypadávají mi po něm vlasy, mám křeče a horečky. Vzhledem k mé špatné finanční situaci si nemohu dovolit jiné léky- dražší. Jsem matka samoživitelka, starám se o svého desetiletého syna. U své lékařky jsem dostala kontakt na Vaši nadaci, s tím, že pomáháte lidem, kteří onemocněli roztroušenou sklerózou. Je možné prostřednictvím Vaši nadace požádat o pomoc ohledně léčby mé nemoci? (kvalitnější medikace). Dále jsem se chtěla zeptat, co proto musím udělat? Předem děkuji za Váš čas.

Avonex není nijak špatný lék u minimálně 1/3 pacientů perfektně kontroluje aktivitu nemoci.
Bohužel chřipkové příznaky, které u někoho přetrvávají i po prvních 3 měsících léčby, mohou být někdy limitující.
V případě jejich nezvladatelnosti, či i z důvodu jiných vedlejších efektů léčby indikuje lékař RS centra jinou léčbu léky první linie.
Možností volby jsou tabletky Aubagio, po kterých ale mohou řídnout vlasy také, nicméně po prvním půl roce se stav stabilizuje.
Další eventualitou jsou injekce Copaxone, které se aplikují podkožně 3x týdně. Jejich vedlejší účinky, kromě lokálních reakcí v místě v pichu jsou minimální.
Všechny tyto léky jsou plně hrazeny ze zdravotního pojištění a není tedy nutné cokoliv doplácet.
V případě nedostatečné kontroly aktivity nemoci je pak možné léčbu eskalovat na další preparáty, které spolu s vyšší účinnosti přináší i vyšší zdravotní rizika, proto k nim lékař RS centra sáhne až v případě klinické nutnosti.
Rozhodně tedy proberte všechny alternativy s ošetřujícím lékařem RS centra a zcela jistě naleznete optimální řešení
s pozdravem

Prim. Dr. Marta Vachová
Neurologické oddělení a MS centrum

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na váš názor na prospěšnost houby Hericium erinaceus (Korálovec ježatý), podpora tvorby myelinu, účinná pomoc při roztroušené skleróze? Více informací zde na webové stránce: http://m.uspesna-lecba.cz/roztrousena-skleroza/ Velmi děkuji. Katka O.

Dobrý den, prosím o informaci, zda existují nějaké zkušenosti, či statistiky s psycho neuro imunologií. Nedávno jsem shlédl jeden rozhovor, kde byl tomuto oboru přiznáván velký význam a potenciál všeobecně v oblasti lidského zdraví. Já jsem si vzpomněl, že coby zvídavý jinoch jsem v mládí zkoušel tzv. autogenní tréning a v souvislosti s výše uvedenou věcí jsem si na ty pokusy vzpomněl. Máte-li nějaké informace, či odkaz na seriózní zkušenosti v tomto oboru, tak by mě velmi zajímaly. Velmi vám děkuji za pomoc. Augustin Hol

Dobry den.mam dotaz ohledne pichani rebifu.pri ranni smene picham mezi20-21hod a pri odpol.smene mezi23-24hod.nevadi ten casovy rozdil ?dekuji

Časový rozdíl nevadí. Vždy je důležité dodržet aplikaci 3x týdně.
V případě nutnosti je možné posunout i dny v týdnu.
Místo Pondělí, středa pátek např. úterý, čtvrtek, sobota.
s pozdravem

Prim. Dr. Marta Vachová
Neurologické oddělení a MS centrum

Dobrý den, sleduji novinky v oblasti léčby RS také ze zahraničních zdrojů. V odkaze, který přikládám, se píše, že probíhá studie o tom, že léčba akné může přispět ke zpomalení progrese roztroušené sklerózy. https://multiplesclerosisnewstoday.com/2017/06/02/acne-treatment-can-reduce-rate-of-multiple-sclerosis-progression/ Prosím o názor odborníka. Děkuji Kateřina

Dobrý den,
jedná se zatím o první studii, která přinesla tato zjištění, v minulosti se objevily informace, že minocyklin může mít ochranný vliv na buňky stižené mozkovou mrtvicí. Co se týká RS, tak z hlediska současných poznatků o mechanismech vzniku tohoto onemocnění je spíše nepravděpodobné, že by léčba minocyklinem mohla vést k dlouhodobé stabilizaci onemocnění. Při roztroušené skleróze je také třeba užívat léčbu dlouhodobě, což při četných nežádoucích účincích minocyklinu, velmi pravděpodobně není možné.

Dobrý den, léčím se s RS od září 2015, užívám injekční formu Copaxone. Je mi 28 let. První ataku jsem měla v září 2015, kdy jsem přestala téměř vidět na levé oko prošla jsem vyšetřením, provedli mi magnetickou rezonanci a lumbální punkci a zjistili, že jsem nemocná. V únoru 2016 mi nasadili biologickou léčbu. V září 2016 jsem měla druhou ataku kývání horní části těla. Trpím velkou únavou a to souvisí s bolestí vzadu na hlavě a špatnou koordinací, nyní mám velké problémy s pamětí. Souvisí to s RS hlavně ta bolest hlavy? V RS centru mi řekli, že ne. Žiji již rok ve velkém stresu. Můžete mi prosím poradit. Jinak si myslím, že s nemocí jsem se srovnala když mi není hodně špatně dělám, že nemoc není aby mi nezasahovala do život, ale samozřejmě jí úplně neignoruji. Snažím se odpočívat. Pracuji v kanceláři na plný úvazek, jen se nyní hůře soustředím na práci. A také bych se chtěla zeptat, zda Copaxone je dobrá volba nebo jestli mám zkusit nějakou studii? Případně jsem slyšela o léku co se užívá 2 roky a RS zastaví. V RS centru v Ostravě mi většinou moc neporadí. Děkuji za odpověď

Dobrý den,
Copaxone je dobrý preparát, ale jeho efekt nabíhá určitou dobu. Ataka ještě nemusí znamenat selhání léčby. Silný lék, který zmiňujete nemá v tuto chvíli úhradu ze zdravotního pojištění, navíc je jeho podávání spojeno s vysokými riziky, takže se ponechává pro vysoce aktivní formy RS s několika atakami v průběhu roku i přes léčbu jinými preparáty.
Boleti hlavy opravdu nejsou typicky základním příznakem RS a mnoho problémů bude jistě souviset s Vaší stresovou situací. Někdy ale člověk nezvládne potíže sám. V tomto směru máte v Ostravě výtečnou možnost v rámci RS centra vyhledat pomoc psychologa, který by Vám pomohl problémy řešit.
s pozdravem


Prim. Dr. Marta Vachová
Neurologické oddělení a MS centrum
KZ a. s. - Nemocnice Teplice o. z.
Duchcovská 53
Teplice, 415 01
Tel. 417 519 111

Dobry den, mam prosím dotaz ohledně příspěvku na zvláštní pomůcku-auto. Příspěvek mi byl SCHVÁLEN a nyní už jen čekám až mi příjdou schválené finance. Mam prosím dotaz - s manželem máme ve vlastnictví 10 let staré auto, které manžel nutně používá na cestu do práce, to jsme uvedli i v dotazníku. Je prosím problém, že jsem ve velkém technickém průkazu napsaná JÁ - jako majitel, jelikož když jsme automobil kupovali na Leasing neměl žádoucí finance pro Leasingovou společnost. Po zakoupení vozidla z příspěvku a úvěru budu, jak mě informovali v dopise z ÚP, majitelkou auta já - čili budu zapsaná ve velkém technickém průkazu. Známí, kteří měli také schválený příspěvek a měli také druhé vozidlo, které používal ten druhý, zdravý, ale zapsána byla ve velkém tech. pr. postižená osoba, mi říkali, že ho museli prodat jinak by příspěvek museli vracet. Tak vše jsem uvedla ve formuláři proč je riziko těchto problémů? Manžel auto potřebuje do práce a já jsem plně závislá také na automobilu. Nebo druhé vozidlo je NUTNÉ převést na manžela? Moc děkuji za odpověď

Dobrý den,
děkujeme za Vaši důvěru. Pochopila jsem, že tedy máte původní staré vozidlo. Podle sociální reformy a účinnosti zákona č. 329/2011 Sb., o poskytování dávek osobám se zdravotním postižením, se změnily některé podmínky pro tento příspěvek. Pokud jste, jak píšete, uvedla v žádosti, že jste vlastníkem vozidla, jež může být používáno k přepravě handicapované osoby, pak Vám mohla být pracovníky snížena částka, která Vám byla přiznána. Může to tedy mít vliv na výši příspěvku, ale není podmínkou, vzdát se vozidla. Tedy můžete být vlastníkem obou vozů.

V případě dalších dotazů se na nás můžete znovu obrátit.
S pozdravem za eReS tým ČR
Bc. Zuzana Ilečková

Dobrý den. Můžu v období chřipek užívat jako RS pacient přípravky na posílení imunity? Jaké byste mi doporučili?

Přípravky na posílení imunity (imunostimulační přípravky), které obsahují yuccu, vilcacoru nebo echinaceu, nejsou pro pacienty s RS vhodné, protože mohou aktivovat toto onemocnění. Vhodný je dostatek vitamínu C v potravě, dostatek spánku, přiměřený pohyb a vyhýbání se styku s lidmi, kteří už infekční onemocnění mají.

Dobrý den, mám PNP 1st. na RS, pečuje o mě osoba, která pečuje ještě o jednoho člena rodiny a dochází mezi námi. Může tato osoba, která má PNP již u mě požádat o PNP na druhou osobu, která má jinou trvalou adresu? Tato osoba je již nyní zcela nechodící a plně nesamostatná. Tudíž je potřeba pomoci další osoby, ale bohužel nemáme finance a PNP příspěvěk by pomohl zčásti financovat asistenta. Děkuji za odpověď

Dobrý den,

děkujeme za Váš dotaz. Co se příspěvku na péči týče, tato sociální dávka se poskytuje osobám starším jednoho roku věku, které z důvodu dlouhodobě nepříznivého zdravotního stavu (tzn. stavu, který podle poznatků lékařské vědy trvá nebo má trvat déle než jeden rok a který omezuje funkční schopnosti nutné pro zvládání základních životních potřeb) potřebují v zákonem stanoveném rozsahu pomoc jiné fyzické osoby při péči o vlastní osobu a při zajištění soběstačnosti - při zvládání základních životních potřeb. Mezi 10 posuzovaných základních životních potřeb patří mobilita, orientace, komunikace, stravování, oblékání a obouvání, tělesná hygiena, výkon fyziologické potřeby, péče o zdraví, osobní aktivity a péče o domácnost (nehodnotí se u osob do 18 let věku). Příjemcem příspěvku na péči je vždy osoba, která není schopna se o sebe postarat, nikoliv poskytovatel péče. Příspěvek je určen na zajištění potřebné pomoci (finanční úhradu) prostřednictvím registrovaného poskytovatele sociálních služeb (např. pečovatelská služba), osoby blízké (např. rodina) či jiných fyzických osob, asistenta sociální péče apod. Stejně tak jako je možné využívat a kombinovat pomoc od více poskytovatelů najednou, může jedna osoba poskytovat péči více závislým osobám. Podstatné je, aby pečující osoba péči o více osob zvládla a případně aby poskytovatel péče (pečující osoba) nebyl sám v dané základní životní potřebě, kterou druhé osobě poskytuje, omezen (pokud by poskytovatel péče sám byl příjemcem příspěvku na péči).

Dobrý den jmenuji se Adéla a bydlím v J.Hradci. Mám diagnostikovanou RS asi 3.roky. Mé potíže jsou velice velká chronická únava se zamlžováním obou očí. Musela jsem přestat pracovat a nic nepobírám. Byla jsem u komise, ale zamítnuto, protože nespadám do tabulek.V ČB kam spadám mi řekly že si mám poradit sama, ale jediné co jde je si lehnout. Třeba uklidím 2 hodiny a 3 hod. ležím. Jinak to nejde. Nikdo mi nepomohl s alespoň nějakou částkou finanční. Poradíte mi prosím co dál. Psala jsem do Prahy, ale mam to řešit tam kam spadám. Obvodní lékař také nic. U komise mi paní doporučila dostat se do Prahy, aby mi někdo napsal potvrzení o té únavě ale ...je to dosti depresivní, když opravdu musíte ležet a nemůžete nic a navíc žádné peníze. Manžel si na mně vzal půjčku, ale ta už je dávno pryč. Děkuji a krásné dny přeje Adéla z Hradce

Dobrý den Adélo, co se Vámi zmíněné výrazné únavy týče, bohužel je prokázáno, že únava patří mezi nejčastější (vyskytuje se až u 90% pacientů) a nejvíce zatěžující projev onemocnění. Jedná se však o subjektivní projev, který právě posudková kritéria pro diagnózu roztroušené sklerózy nezahrnují. Pokud Vám tedy invalidita byla zamítnuta, máte právo podat námitku. Námitka se podává buď přímo na OSSZ (oddělení námitkového řízení) nebo na ČSSZ (Českou správu sociálního zabezpečení) a to ve lhůtě do 30 dní od doručení rozhodnutí ČSSZ, proto kterému chcete námitku podat. Pokud byste neuspěla ani v rámci podání námitek vůči odnětí invalidního důchodu, může přijít na řadu podání správní žaloby ke Krajskému soudu dle místa trvalého bydliště (soudní řád správní - Zákon č. 150/2002 Sb.) ve lhůtě do 2 měsíců od doručení rozhodnutí z námitkového řízení. V každém případě před využitím jakéhokoliv opravného prostředku Vám doporučujeme návštěvu neurologa za účelem zmapování (zhodnocení a popisu) Vašeho aktuálního zdravotního stavu a jeho závažnosti. Čím komplexněji bude Váš zdravotní stav neurologem popsán (ideální je v určitém čase, resp. v průběhu určité doby, aby bylo zmapováno i jeho případné zhoršení), tím snazší bude poté posouzení diagnózy posudkovým lékařem, ať již v rámci opravných prostředků či nové žádosti o přiznání invalidity.

Hodně sil
S pozdravem
Mgr. Lucie Valouchová a Mgr. Antonín Liška
sociální pracovníci eReS poradny

Dobrý den, roku 2015 mi byl odebrán průkaz ZTP, který jsem měla trvale. Od té doby se odvolávám a v lednu 2017 podána nová žádost. Byla jsem u obvodního lékaře, dodala všechny tiskopisy a stále bez odezvy. Na mejly bohužel nikdo nereaguje a telefonicky domluva není možná, prý musím jen čekat. Můj stav je takový, že potřebuji pomoc druhé osoby a aktivní chůze je prakticky nulová. Francouzské hole mohu používat max. do 100m, více neudržím v rukou. Abych co nejvíce oddálila nutnost vozíku, používám chodítko a všude mě doprovází někdo z rodiny. Díky aktivní činnosti mé rodiny chodíme 2x v týdnu na RHB a vojtovu metodu a 1x týdně cvičit do bazénu a všude mě vozí po lékařích. Snažím se co nejvíce o aktivní život, ale překážky jsou veliké. Průkazka ZTP by mě velmi pomohla k přiblížení se svému cíli, tím, že se mohu přiblížit k danému cíli co nejblíže a zvládnout trasu "pouze" s chodítkem - bez invalidního vozíku. Abych dosáhla možnosti pk ZTP, musím být upoutána na invalidní vozík - bylo řečeno . Jak prosím toto funguje? Jaké mám práva a jak dlouho může trvat vyřízení? Nevím kam se obrátit o radu a pomoc. Děkuji,

Dobrý den,

Získání průkazu ZTP není podmíněno upoutáním na vozík. Zde kopíruji informace z portálu Ministerstva práce a sociálních věcí o tom, kdo má nárok na průkazy pro osoby se zdravotním postižením:
Nárok na průkaz osoby se zdravotním postižením označený symbolem „TP" (průkaz TP) má osoba se středně těžkým funkčním postižením pohyblivosti nebo orientace, včetně osob s poruchou autistického spektra. Středně těžkým funkčním postižením pohyblivosti se rozumí stav, kdy osoba je při dlouhodobě nepříznivém zdravotním stavu schopna samostatné pohyblivosti v domácím prostředí, v exteriéru je schopna chůze se sníženým dosahem a má problémy při chůzi okolo překážek a na nerovném terénu. Středně těžkým funkčním postižením orientace se rozumí stav, kdy osoba je při dlouhodobě nepříznivém zdravotním stavu schopna spolehlivé orientace v domácím prostředí a zhoršenou schopnost orientace má jen v exteriéru.

Nárok na průkaz osoby se zdravotním postižením označený symbolem „ZTP" (průkaz ZTP) má osoba s těžkým funkčním postižením pohyblivosti nebo orientace, včetně osob s poruchou autistického spektra. Těžkým funkčním postižením pohyblivosti se rozumí stav, kdy osoba je při dlouhodobě nepříznivém zdravotním stavu schopna samostatné pohyblivosti v domácím prostředí a v exteriéru je schopna chůze se značnými obtížemi a jen na krátké vzdálenosti. Těžkým funkčním postižením orientace se rozumí stav, kdy osoba je při dlouhodobě nepříznivém zdravotním stavu schopna spolehlivé orientace v domácím prostředí a v exteriéru má značné obtíže.

Nárok na průkaz osoby se zdravotním postižením označený symbolem „ZTP/P" (průkaz ZTP/P) má osoba se zvlášť těžkým funkčním postižením nebo úplným postižením pohyblivosti nebo orientace s potřebou průvodce, včetně osob s poruchou autistického spektra. Zvlášť těžkým funkčním postižením pohyblivosti a úplným postižením pohyblivosti se rozumí stav, kdy osoba je při dlouhodobě nepříznivém zdravotním stavu schopna chůze v domácím prostředí se značnými obtížemi, popřípadě není schopna chůze, v exteriéru není schopna samostatné chůze a pohyb je možný zpravidla jen na invalidním vozíku. Zvlášť těžkým funkčním postižením orientace a úplným postižením orientace se rozumí stav, kdy osoba při dlouhodobě nepříznivém zdravotním stavu není schopna samostatné orientace v exteriéru.

Vyhláška č. 388/2011 Sb. stanoví, které zdravotní stavy lze považovat za podstatné omezení schopnosti pohyblivosti a orientace. Ve vyhlášce byste tedy našla podrobnější informace. Nicméně nyní záleží zejména na posouzení Lékařské posudkové služby.

Píšete, že jste žádost podávala znovu již v lednu 2017. Pokud Vám doposud nepřišlo rozhodnutí, doporučuji se, pokud možno osobně, dostavit na místně příslušný úřad práce a doptat se, jak řízení pokračuje. Neboť lhůta pro vydání rozhodnutí je ze zákona 60 dnů s tím, že řízení lze přerušit kvůli vypracování posudku Lékařskou posudkovou službou na dobu 45 dnů (tato lhůta lze ze závažných důvodů prodloužit o 30 dnů). Tedy celkem může řízení trvat 105 (max. 135 v případně prodloužení) dnů.

V dotazu píšete, že jste se před podáním nové žádosti proti odebrání ZTP odvolávala. Napadá mě tedy pouze to, zda byla věc před podáním Vaší nové žádosti dokončena. Tedy zda bylo ve věci odvolání rozhodnuto. Neboť to by mohlo řízení ve věci nové žádosti prodloužit.

Průběh řízení ve věci získání průkazu pro osoby se zdravotním postižením možná znáte již z předchozího odbobí, kdy jste o průkaz žádala. Nicméně jen stručně jej uvedu. Podáváte žádost na místně příslušný úřad práce, dle místa Vašeho trvalého bydliště. Po zaevidování Vaší žádosti by měl úřad práce (dále jen ÚP) vydat Usnesení o přerušení řízení kvůli vypracování lékařského posudku. Usnesení by Vám mělo být doručeno poštou. Současně ÚP zasílá Žádost o posouzení zdravotního stavu žadatele okresní správě sociálního zabezpečení (OSSZ). Pod správu OSSZ spadá lékařská posudková služba. Ta si vyžádá záznamy od Vašeho lékaře a poté vypracuje posudek, který zašle ÚP. Následně byste měla obdržet Oznámení o pokračování řízení. Součástí oznámení je informace, že je možné se na konkrétním ÚP seznámit s daným lékařským posudkem a případně se k němu vyjádřit. Následně by měl ÚP vydat rozhodnutí. K rozhodnutí je možné se do 15 dnů odvolat. Lhůta pro odvolání běží od následujícího dne od převzetí rozhodnutí.

V případě dalších dotazů se na nás neváhejte znovu obrátit.

Hodně štěstí a sil!
S pozdravem za eReS tým ČR
Bc. Zuzana Ilečková

Dobrý den, Jsem plný invalidní důchodce, můj invalidní důchod v současnosti činí 5834 Kč/měsíc. Mám jen průkaz TP a hodilo by se mi získat průkazku ZTP. Poradíte mi jak na to? Děkuji

Dobrý den,

děkujeme za Vaši důvěru, s níž se na nás obracíte. Chcete-li získat změnu v nároku na průkaz osoby se zdravotním postižením, je třeba vyplnit formulář. Naleznete jej na tomto odkazu: https://formulare.mpsv.cz/oksluzby/cs/form/edit.jsp?FN=OZPZnPO150101574&CMD=EditForm&SSID=hbn1td1YT7HfOKyltU2.dPHGm0DB_dUo. Můžete jej buď přímo vyplnit a pak vytisknout, či si jej vytisknout a vyplnit ručně, nebo vyzvednout na úřadu práce, kam spadáte dle Vašeho trvalého bydliště. K žádosti je třeba doložit platný občanský průkaz. Žádost lze poslat i poštou, ideálně doporučeně. Pak doporučuji občanský průkaz doložit v ověřené fotokopii. Ověřenou kopii můžete získat např. na jedné z poboček České pošty, kde poskytují službu Czech point. Žádost je třeba doručit na úřad práce dle místa Vašeho trvalého bydliště.
Pracovníci úřadu pak nechají znovu posoudit Váš zdravotní stav posudkovým lékařem a je proto třeba, aby Váš obvodní lékař měl aktuální zdravotní dokumentaci, nejlépe ne starší než 3 měsíce. Může se jednat o kopie lékařských nálezů každého odborníka, u něhož se aktuálně s něčím léčíte (ortopedické zprávy, neurolog, rehabilitační lékař, oční aj.).

V případě dalších dotazů se na nás můžete znovu obrátit.

S pozdravem za eReS tým ČR
Bc. Zuzana Ilečková

Jsem zdravotně postižená. Poradíte, kde mohu získat parkovací průkaz?

Abyste ho získala, je nutné nejprve požádat na úřadě práce o průkaz osoby se zdravotním postižením (OZP). Musíte dostat ZTP nebo ZTP/P, jinak nemáte na parkovací průkaz nárok. Jakmile budete mít průkaz v ruce, můžete si nechat vystavit parkovací průkaz pro osobu těžce zdravotně postiženou. Vystaví Vám ji na počkání na magistrátu města, odboru dopravy, případně na odboru sociálním.

Dobrý den, kam se mám prosím obrátit, když potřebuji vyřídit průkaz ZTP?

Na úřad práce dle Vašeho trvalého bydliště, na pracoviště dávek pro zdravotně postižené.
Vyplníte formulář s názvem „Žádost o přiznání průkazu osoby se zdravotním postižením“ (OZP) a současně žádost o příspěvek na mobilitu. Jestliže žádost podáte na jiném úřadu práce v ČR, referent ji od Vás musí přijmout, ale odešle ji na pracoviště dle Vašeho trvalého bydliště.

Dobrý den, jsem držitelkou průkazu ZTP. Mám právo požadovat přednostní vyšetření u lékaře?

Podle zákona držitel/ka průkazu osoby se zdravotním postižením (OZP) s označením ZTP anebo ZTP/P má právo přednostního projednávání osobních záležitostí na úřadech, např. na úřadě práce či městském úřadu, pokud by byl nucen dlouho stát.

Za osobní záležitost však, dle patřičného zákona, není považován nákup v obchodě, nákup služeb, nebo LÉKAŘSKÉ OŠETŘENÍ. Pořadí pacientů určuje vždy lékař.

Rovněž na pracovišti České pošty právo přednostního projednávání osobních záležitostí neplatí

Dobrý den, měla bych na Vás prosbu. Je mi 40 let. V březnu 2016 mi diagnostikovali RS. Jsem rozvedená a žiji se svým 8-letým synem. Bohužel před měsícem jsem si žádala o invalidní důchod, který mi zamítli s odpovědí, že to bude dobrý. Na papíru, který mi dali je napsáno, že nelze podat odvolání. Chtěla bych se zeptat, jestli je možné se nějak bránit. Doufala jsem, že mi dají částečný důchod. V práci to poslední měsíce těžko zvládám, jsem velmi unavená a je to pro mě dost vyčerpávající. Protože jsem samoživitelka, musím pracovat i 14 hodin denně, abych vše finančně zvládla. Momentálně jsem musela jít na neschopenku, protože se mi přitížilo. Dost mě zamítnutí důchodu nemile překvapilo. Děkuji za pomoc

Dobrý den,

děkujeme za důvěru, s níž se na nás obracíte. K Vašemu dotazu mě napadá více podnětů. Vzhledem k omezeným informacím a možnostem internetového poradenství tedy popíšu všechno, co mě napadá.
Píšete, že na papíru, který jste obdržela píší, že to bude dobré a nelze se proti němu odvolat. Usuzuji, že tedy půjde spíše o posudek o invaliditě a ne o konečné rozhodnutí orgánu sociálního zabezpečení (dále jen ČSSZ), protože proti němu lze podat námitku. Posudek o invaliditě vypracovává posudkový lékař a až poté rozhoduje ČSSZ o udělení či neudělení invalidity a v jakém stupni. Tudíž, pokud se jedná o posudek o invaliditě, pak se skutečně nelze odvolat ani podat námitku. Pokud se jedná již o rozhodnutí ČSSZ pak je možné podat námitku a to ve lhůtě do 30 dnů ode dne doručení rozhodnutí ČSSZ. To lze uplatnit u kteréhokoliv OSSZ dle místa Vašeho bydliště na oddělení námitkového řízení či přímo na ČSSZ na oddělení námitkového rozhodování. Pokud by bylo námitkové řízení neúspěšné je následně možnost podat správní žalobu ke krajskému soudu dle místa Vašeho trvalého bydliště a to ve lhůtě do 2 měsíců ode dne doručení rozhodnutí z námitkového řízení.
Píšete, že pracujete 14 hodin denně. Posouzení invalidních důchodu se zpřísnilo a tak mě napadlo, že pokud jste do žádosti něco podobného napsala, může to být jeden z důvodů, že Vám nebyl ID přidělen. I z toho důvodu bych doporučila v pokusu o přidělení ID osobní spolupráci buď přímo na OSSZ nebo v jedné z občanských poraden (kontakty na www.obcanskeporadny.cz). Oboje v rámci bezplatného poradenství.
Jste-li maminka samoživitelka, musí pro Vás být situace skutečně o to náročnější. I z toho důvodu mě napadá zvážit i jiné možnosti zvýšení příjmu. Může jít o dávky státní sociální podpory, kdy konkrétní informace můžete získat buď v jedné z občanských poraden nebo přímo na úřadě práce na oddělení sociální dávek. Dále doporučuji zvážit zvýšení výživného na syna, samozřejmě záleží na tom, jakou sumu nyní pobíráte. S možností zvýšení výživného a případně i pomoc se sepsáním návrhů Vám mohou opět v jedné z občanských poraden nebo sociální pracovnice na oddělení sociálně právní ochrany dětí na městském či obecním úřadě dle místa Vašeho trvalého bydliště.
V případě dalších dotazů se na nás můžete znovu obrátit.

Hodně štěstí a sil!
S pozdravem za RS poradnu
Bc. Zuzana Ilečková